Hledáte pro sebe nebo své známé pěkné a levné ubytování v centru Prahy? Ubytujeme Vás od 350,-Kč za osobu / noc ve vlastním apartmánu s kuchyní, koupelnou, samostatným WC a free WIFI (až 40 Mb/s). Vybrat si můžete 2-lůžkové i vícelůžkové apartmány.
23. Kostel sv. Kateřiny
Na popud Karla IV., který r. 1332 v den svátku sv. Kateřiny zvítězil v bitvě u San Felice, byl v Praze, postaven klášter a jediný kostel zasvěcený jeho oblíbené svaté Kateřině. Tato krásná a vzdělaná křesťanka královského původu vytrvale odmítala manželské nabídky pohanských šlechticů a svou výmluvností obrátila na víru 50 pohanských filozofů. Nakonec byla na rozkaz římského císaře po krutém mučení sťata. Později se stala patronkou filozofů a studentů, řečníků a knihovníků.
Rozcestník vše o Kostelu sv. Kateřiny více čtete zde
Historie kostela:
Ze stavby, která byla v letech 1355 – 67 vybudována pro řád obutých augustiniánek, se v původní podobě zachovalo
jen velmi málo. Roku 1420 byl klášter vypálen husity. Při jejich plenění nečekaně spadl štít chrámu a 27 z nich pohřbil pod svými troskami. Z této doby se dochovala pouze vysoká, dole čtyřhranná a v horní části osmiboká věž kostela zvaná „pražský minaret“. Augustiniánky časem vymřely a klášter s kostelem přešel do vlastnictví mužské linie tohoto řádu. Ti ho nechali v letech 1718 – 1730 zrekonstruovat nadaným architektem Františkem Maxmiliánem Kaňkou, který vystavěl dnešní trojkřídlou budovu kláštera. O něco později v letech 1737 – 1741 byl barokně přestavěn i kostel sv. Kateřiny podle projektu Kiliána Ignáce Dientzenhofera. Kostel je považován za jedno z nejkrásnějších děl pražského vrcholného a pozdního baroka. Vnitřek kostela vyniká nádhernými barokními nástropními freskami, obklopenými bohatou štukaturou od Bernarda Spinettiho. Fresky, představující výjevy ze života sv. Kateřiny, sv. Augustina a sv. Mikuláše Tolentinského, maloval Václav Vavřinec Reiner. Ústřední freska zachycuje učenou disputaci sv. Kateřiny s pohanskými mudrci. Soubor soch Františka Ignáce Weisse zdobí oltáře, kazatelnu i varhany. Představují mimořádně hodnotnou kolekci pozdně barokního řezbářství.
Psychiatrická léčebna a zahrada
Dekretem Josefa II. v r. 1784 byly kostel i klášter zrušeny a následně odsvěceny. Do objektu byl umístěn vojenský vychovávací ústav, který zde byl do r. 1822. Tehdy došlo ke značným ztrátám na uměleckých památkách, byly zničeny obrazy, sochy i varhany. Ve 20. letech 19.století byla v klášteře umístěna filiálka pražského blázince tzv. Irrenhaus s kapacitou 250 nemocných. Tehdy se zde pacienti dělili na čtyři skupiny: muže, ženy a na blázny klidné a neklidné. Od té doby se již mnohé změnilo, ale proslulá psychiatrická léčebna se mezi klášterními zdmi nachází dodnes. Zemřel zde např. Bedřich Smetana. A také bychom neměli zapomenout na úsměvnou historku Jaroslava Haška, autora postavy Švejka. Dle dobových zápisků byl Hašek nalezen, jak je hluboce skloněn přes kamenné hrazení Karlova mostu. Hašek tam notně ulevoval svému žaludku. Naneštěstí obezřetní lidé, kteří byli této scénce přítomni, ihned zavolali pomoc a údajného „sebevraha“ odvezli na pozorování sem do psychiatrické léčebny. Haškovy místní zážitky se pak odrazily v příbězích populárního Švejka a mnohé z nás baví dodnes. Kolem kostela se nachází Kateřinská zahrada, která se v posledních letech mění v příjemné odpočinkové místo.
………………………………………………………………………………………………………………………
Aktuální pořádané akce:
………………………………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………………………………
FOTOGALERIE:
………………………………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………………………………
KONTAKT:
………………………………………………………………………………………………………………………
Adresa
Viničná 468/2
12800, Praha 2-Nové Město
GPS: 50.0736714N, 14.4253694E
GPS: 50°4’25.217″N, 14°25’31.330″E
Kontakt:
Web: http://www.svkaterina.info,
e-mail: sv.katerina@pravoslavnacirkev.cz
tel.: +420 607 813 055
BEZBARIÉROVOST: bezbariérový park
Otevírací doba:
kostel j emožno navštívit v sobotu a v neděli dopoledne při bohoslužbách
Kudy do kostela sv. Kateřiny:
Kostel se nachází v areálu Kateřinské zahrady.
Jeden vstup je brankou z rohu ulic Viničná a Kateřinská,
druhý vstup je z rohu ulic Ke Karlovu a Na Bojiště.
Dopravní spojení městskou hromadnou dopravou:
metro trasa C - stanice I. P. Pavlova – dále ulicí Na Bojišti
autobus č. 148 – zastávka Na Bojišti
………………………………………………………………………………………………………………………
MAPA:
………………………………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………………………………
KE STAŽENÍ: TURISTICKÝ PRŮVODCE OKOLÍ
………………………………………………………………………………………………………………………
Turistický průvodce Prague City Line - Praha 2 (velikost souboru: 5,3 MiB)
Aktualizování: 8.12.2016 - Tištěný průvodce ve formátu PDF, který vás provede po turisticko-naučné trase Praguecityline Praha 2. Praha 2 je zcela výjimečným místem. Propojuje se zde dávná středověká historie s novodobými urbanistickými počiny sklonku 19.století. Trasa Prahou 2 je značena přímo v ulicích Prahy
Mapa k turistické trase Prague City Line Praha 2 (velikost souboru: 1,3 MiB)
Mapa k turistické trase Prague City Line Praha 2 vás provede po krásách Prahy 2, kde se propojuje dávná středověká historie s novodobými urbanistickými počiny sklonku 19.století.
Popis hromadné dopravy v Praze
Vyhledání spojení: klikněte zde
Informace o pražské dopravě: klikněte zde
Informace o pražské hromadné dopravě: klikněte zde
Našli jste v článku chybu ? Napište nám do komentáře pod článkem a nebo na email: info@praguecityline.cz. Děkujeme
Zajímavé odkazy – čtěte také
Památky Praha 1: - zde
Památky Praha 2: - zde
Památky Praha 3: -zde
Pražský hrad: -zde
Královská cesta: -zde
Židovská Praha: -zde
Petřín: -zde
Staroměstské náměstí: -zde
Pražská muzea: -zde
Stromovka a výstaviště:-zde
Rubrika osobnosti Prahy: - zde
Pražské muzeum pověstí a strašidel
Vstupte do světa pražských pověstí a setkejte se tváří v tvář s duchy a přízraky staré Prahy! Zveme vás do světa plného humoru, poezie a tajemna prostřednictvím interaktivní expozice, která osloví nejen děti, ale i studenty, dospělé a seniory, stejně jako celé rodiny či školní výpravy.
« « Karel Hynek Mácha – dílo | Hrdličkovo muzeum člověka » »
Můžete nám zanechat komentář, nebo odkázat na tento článek pomocí trackbacku.