Vstupte do světa pražských pověstí a setkejte se tváří v tvář s duchy a přízraky staré Prahy! Zveme vás do světa plného humoru, poezie a tajemna prostřednictvím interaktivní expozice, která osloví nejen děti, ale i studenty, dospělé a seniory, stejně jako celé rodiny či školní výpravy.
Faustův dům – aneb o třech Faustech a jednom mýtu
Někdy jsou fámy a povídačky důvěryhodnější a víc přesvědčivé než pravda sama. V případě Faustova domu, osob s ním spojených a okolností provázejících jeho vznik, účel a historii to platí dvojnásob. Realita je naprosto prozaická a zcela vysvětlitelná.
Rozcestník: vše o Faustově domě více čtěte zde
Jen osoby v jejím příběhu účinkující a některé události zavánějí tajemstvími, mystikou a trochu páchnou peklem. Zkusme tedy poodhalit zahalené a osvětlit temné, každopádně tři Faustové jsou lepší než jeden.
Faustův dům, zvaný dříve Mladotovský palác se nalézá v jižní části nynějšího Karlova náměstí č.p.502 v Praze na Novém Městě Pražském. Původně měl, jako Slavošovský dům – malá tvrz, hájit jižní cíp královské cesty, a to již od doby založení Nového Města Karlem IV. Postupně se změnil na celkem honosné sídlo Opavských vévodů v gotickém stylu vzbuzujícím oprávněnou stavitelskou pozornost. Nebýt husitských válek, kdy byl opavským odebrán ve prospěch pražského rychtářství, nebylo by došlo k jeho devastaci a poškození. Ale časy se mění a po Lipanech začali přibývat majitelé a správci domu. Postupně se na něm podepsali šlechtici i měšťané a doznal stavebních i účelových změn. Namátkou je třeba jmenovat znovu Opavské vévody, dvorského písaře Prokopa, rod Kapounů ze Svojkova, císařského lékaře Koppa, a další. Desítky let šel dům „z ruky do ruky“ a čekal na svého prvního Fausta.
V renesančním období roku 1590 se jím stal anglický mág Edward Talbot Kelly – alchymista, okultista a mystik. I když ho neodnesl ďábel, neskončil dobře a peklo si prožil spíš na zemi než pod ní. Zanechal po sobě mýtus čaroděje a spolek s ďáblem byl na světě. Celé období historie domu v 17. století pak bylo provázeno celkem nevýznamnými přestavbami různých majitelů. Věci se začaly dít v první polovině 18. století, kdy dům získali Mladotové ze Solopysk, především pak Ferdinand Antonín Mladota, proslulý svými bizarními pokusy ve fyzice, chemii, mechanice a optice. Jeho pohybující se figuríny vyvolávaly dojem umělých, myslících bytostí, odkud byl jen kousek k ďábelským praktikám doktora Frankensteina a spolkům se satanem. Dům se příliš nezměnil, jeho pověst a především pověst jeho obyvatel však ano. Druhý doktor Faust byl na světě.
Mladotové dům vlastnili až do roku 1810. Postupně na něm provedli řadu stavebních, především barokních změn. Zejména pro kostel sv. Jana Na Skalce, kterému ho pronajali víceméně k humanitárním účelům. V uvedeném roce začala komerční éra objektu a vznikla i jeho konečná stavební podoba. V roce 1838 byl dům přestavěný a využívaný pro ústav hluchoněmých. Díky třetí postavě – správci domu dr. Karlovi Jaeningovi, kaplanu sv. Jana a správci Faustova domu, byl pravděpodobně dokončen i mýtus o dr. Faustovi.
Pan kaplan byl totiž posedlý záhrobím a funerální tematikou především. Údajně se obklopoval vším, co smrt připomínalo, včetně jejích relikvií lebky, šibenice, oblečení, rakví a podobně. Spojení jeho pověsti s těmito symboly muselo nutně následovat, zrodil se třetí Faust a s ním i pekelný dům. Pověst byla definitivně na světě.
Zdá se tedy, že postava dr. Fausta, který mimochodem v domě nikdy nebydlel, vznikla historickým spojením tří tajemných postav, které vyvolaly pověsti lidské fantazie o dr. Faustovi, o Mefistovi a o dalších postavách věčného Goethova dramatu. O nikdy nekončícím příběhu věčného ahasvéra a o marném hledání lidského štěstí, které najít je tak snadné a složité zároveň
Dnes je Faustův dům trochu neuceleným architektonickým objektem Nového Města s historicky poněkud podivnou pověstí, přesto k dnešku s přesným a účelným využitím. Letos je tomu 104 let, co slouží coby renomovaný a uznávaný lékárnický objekt patřící k 1. lékařské fakultě UK Praha, který se přizpůsobil potřebám moderní a žádané farmacie. Kromě toho jsou jeho další prostory vyhledávané lačnou veřejností a to jako country, salsa a disko klub a také bar, pub a pizzerie, to vše pro potřeby těla a potěchu ducha. To není reklama, to je současnost tajemného domu, který stojí za to vidět a navštívit.
Budova není veřejnosti veřejně přístupná
………………………………………………………………………………………………………………………
Aktuální pořádané akce:
………………………………………………………………………………………………………………………
Žádné Události………………………………………………………………………………………………………………………
FOTOGALERIE:
………………………………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………………………………
KONTAKT:
………………………………………………………………………………………………………………………
Adresa:
Karlovo náměstí 40 -41, čp. 502
120 00 Praha 2 – Nové Město
BEZBARIÉROVOST: ano
Spojení:
Metro trasa B – stanice Karlovo náměstí
Tramvaje číslo: 3, 4, 6, 10, 16, 18, 24, 52, 53, 54, 55 – stanice Karlovo náměstí
Autobusy číslo: 176, 510 – stanice Karlovo náměstí
Dopravní spojení:
Vyhledání spojení: klikněte zde
Informace o pražské dopravě: klikněte zde
Informace o pražské hromadné dopravě: klikněte zde
………………………………………………………………………………………………………………………
MAPA:
………………………………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………………………………
KE STAŽENÍ: TURISTICKÝ PRŮVODCE OKOLÍ
………………………………………………………………………………………………………………………
Turistický průvodce Prague City Line - Praha 2 (velikost souboru: 5,3 MiB)
Aktualizování: 8.12.2016 - Tištěný průvodce ve formátu PDF, který vás provede po turisticko-naučné trase Praguecityline Praha 2. Praha 2 je zcela výjimečným místem. Propojuje se zde dávná středověká historie s novodobými urbanistickými počiny sklonku 19.století. Trasa Prahou 2 je značena přímo v ulicích Prahy
Mapa k turistické trase Prague City Line Praha 2 (velikost souboru: 1,3 MiB)
Mapa k turistické trase Prague City Line Praha 2 vás provede po krásách Prahy 2, kde se propojuje dávná středověká historie s novodobými urbanistickými počiny sklonku 19.století.
Zajímavé odkazy
Památky Praha 1: - zde
Památky Praha 2: - zde
Památky Praha 3: -zde
Pražský hrad: -zde
Královská cesta: -zde
Staroměstské náměstí: -zde
Karlův most:-zde
Letná: - zde
Židovská Praha: -zde
Petřín: -zde
Kampa: -zde
Vyšehrad: -zde
Pražské zahrady a parky: -zde
Rubrika osobnosti Prahy: - zde
« « Jedová chýše – doupě pražské Galérky | Zahrada Ztracenka » »
Můžete nám zanechat komentář, nebo odkázat na tento článek pomocí trackbacku.
[...] podstatě mu nic nechybělo. Byl vlastníkem rozsáhlých movitých majetků, včetně Faustova domu na Novém Městě Pražském, kde s rodinou bydlel. Jeho situace byla stabilní a jeho kariéra se [...]
[...] pomyslném žebříčku si více než století drží záhadný Mladotovský palác přezdívaný Faustův dům. Zde legendy i strašidelné příběhy kolují již několik století. Dům najdeme vedle krásné [...]