Vstupte do světa pražských pověstí a setkejte se tváří v tvář s duchy a přízraky staré Prahy! Zveme vás do světa plného humoru, poezie a tajemna prostřednictvím interaktivní expozice, která osloví nejen děti, ale i studenty, dospělé a seniory, stejně jako celé rodiny či školní výpravy.
Havlíčkovy sady – Gröbovka žijí ještě dnes
Jednou z nejkrásnějších částí Prahy 2 jsou Havlíčkovy sady s Gröbovou vilou. Proto do našeho průvodce toto místo také zařadíme, i když je od námi vytyčené trasy Prague City Line Praha 2 vzdálené 15 minut svižnou chůzí.
Rozcestník: vše o Havlíčkových sadech – Grebovce čtěte zde
Havlíčkovy sady jsou posledním místem Prahy, kde dodnes dodržují nařízení Karla IV. o zakládání vinic na návrších. První příkaz tohoto druhu vyšel roku 1358 a víno se zde od té doby pěstuje dodnes. Roku 1870 koupil tuto oblast pražský průmyslník Moritz Gröbe, společník firem Lanna a Šebek, které držely prim v železničních spojích, v budování tratí a v produkci železa v Čechách. Gröbe při budování svého letního sídla spojil dva původní hospodářské statky a zřídil dle tehdejší módy anglický park, umělé skalky, jeskyně a kašnu se sochou Neptuna. Skalky a jeskyně se dochovaly dodnes. Pro stavbu své vily si pak vybral jednoho z nejlepších architektů své doby Antonína Barvitiuse, interiéry pak navrhoval architekt Josef Schulz. Po deseti letech budování Moritz Gröbe umírá a jeho dědicové vilu pronajímají císařské rodině Habsburků. Z dochovaných materiálů víme, že zde pobývala princezna Alžběta, dcera korunního prince Rudolfa a vnučka císaře Františka Josefa I., se svým manželem Karlem Ottou Windischgrätzem.
Doba, kdy tito dva pobývali na Gröbovce je plná úsměvných historek, kterými se tehdy bavila celá Praha. Windischgrätz se zde zamiloval do české subrety Mařenky Zieglerové. Arcivévodkyně, jak praví dobové zvěsti, přistihla manžela s Mařenkou „in flagranti“ a po Mařence v návalu zlosti vystřelila. V Praze se tato událost rychle rozkřikla a dokonce jedno nuselské divadélko začal na motivy této historky uvádět lidovou hru o Mařence a rakouském nápadníkovi, která se dočkala 70-ti repríz, i když v té době bylo manželství Windischgrätze a Alžběty dávno rozvedeno.
V roce 1905 Gröbovku zakoupila pražská obec a již o rok později otevřela zahrady jako park pro veřejnost. V této době sady získávají svůj název Havlíčkovy. Pro děti zde byla zřízena někdejší největší atrakce pražských Vinohrad tzv. Vivárium. V ohradách, voliérách a akváriích zde byli chováni krokodýli, aligátoři, želvy, papoušci, klokani, opice a dokonce i lvice.
Park se ve své historii musel vypořádat s nejedním těžkým obdobím, z nichž patrně nejhorším byl rok 1945, kdy byla Gröbova vila zasažena bombou při americkém náletu na Prahu. Vila začala hořet, byly zničeny vinné sklepy, park i jeskyně. V padesátých letech byly sady rekonstuovány, ale v duchu tehdejší doby. Gröbova vila získala železobetonové stropy, pozemek získal do pronájmu svaz zahrádkářů a rozparceloval jej na malé celky. Po roce 1989 naštěstí celé sady začala spravovat městská část Prahy 2 a ta započala s jejich rozsáhlou rekonstrukcí, díky které jsou již dnes Havlíčkovy sady oázou klidu, vína a odpočinku.
………………………………………………………………………………………………………………………
Aktuální pořádané akce:
………………………………………………………………………………………………………………………
Žádné Události
………………………………………………………………………………………………………………………
FOTOGALERIE:
………………………………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………………………………
KONTAKT:
………………………………………………………………………………………………………………………
Adresa:
Havlíčkovy sady 58/XII
120 00 Praha 2 – Vinohrady
GPS: 50°4’9.366″N, 14°26’40.790″E
GPS: 50.0692683N, 14.4446639E
Kontakt:
Telefon: 236 044 246 – informační kancelář MČ Praha 2 (správce objektu)
Spojení:
spojení do Havlíčkových sadů – Grébovky: tram. č: 4, 22, 57, 59, zastávka Jan Masaryka dále ulicí Francouzská , Máchova a do ulice Rybalkova. Zde je vstup do Havlíčkových sadů.
Ze stanice nádraží Vršovice ulicí U vršovického nádraží přes můstek na druhou stranu Botiče, vchod do zahrady vlevo (celkem cca 100 m).
Bezbariérovost: bezbariérový přístup, mimo spodní části Havlíčkových sadů je v sadech prudké stoupání
Návštěvní doba
září – duben: denně 6 – 22
květen – srpen: denně 6 – 24
Spojení:
Havlíčkových sadů – Grébovky: tram. č: 4, 22, 57, 59, zastávka Jan Masaryka dále ulicí Francouzská , Máchova a do ulice Rybalkova. Zde je vstup do Havlíčkových sadů.
Ze stanice nádraží Vršovice ulicí U vršovického nádraží přes můstek na druhou stranu Botiče, vchod do zahrady vlevo (celkem cca 100 m).
Dopravní spojení:
Vyhledání spojení: klikněte zde
Informace o pražské dopravě: klikněte zde
Informace o pražské hromadné dopravě: klikněte zde
………………………………………………………………………………………………………………………
MAPA:
………………………………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………………………………
KE STAŽENÍ: TURISTICKÉ PRŮVODCE OKOLÍ
………………………………………………………………………………………………………………………
Turistický průvodce Prague City Line - Praha 2 (velikost souboru: 5,3 MiB)
Aktualizování: 8.12.2016 - Tištěný průvodce ve formátu PDF, který vás provede po turisticko-naučné trase Praguecityline Praha 2. Praha 2 je zcela výjimečným místem. Propojuje se zde dávná středověká historie s novodobými urbanistickými počiny sklonku 19.století. Trasa Prahou 2 je značena přímo v ulicích Prahy
Mapa k turistické trase Prague City Line Praha 2 (velikost souboru: 1,3 MiB)
Mapa k turistické trase Prague City Line Praha 2 vás provede po krásách Prahy 2, kde se propojuje dávná středověká historie s novodobými urbanistickými počiny sklonku 19.století.
Turistický průvodce Prague City Line - Praha 2 ( english version) (velikost souboru: 15,1 MiB)
Aktualizováno: 5.1.2016 - In the guide will find a map. The map shows tourist route. This route we recommend as the best way through Prague 2, you will see all the most important. In the map are marked stops at major sights, the description in the text guide.
Zajímavé odkazy
Památky Praha 1: - zde
Památky Praha 2: - zde
Památky Praha 3: -zde
Pražský hrad: -zde
Královská cesta: -zde
Staroměstské náměstí: -zde
Karlův most:-zde
Letná: - zde
Židovská Praha: -zde
Petřín: -zde
Kampa: -zde
Vyšehrad: -zde
Pražské zahrady a parky: -zde
Rubrika osobnosti Prahy: - zde
« « NEMOCNICE U APOLINÁŘE – skvost architektury | Kostel svatého Apolináře » »
Můžete nám zanechat komentář, nebo odkázat na tento článek pomocí trackbacku.