Vstupte do světa pražských pověstí a setkejte se tváří v tvář s duchy a přízraky staré Prahy! Zveme vás do světa plného humoru, poezie a tajemna prostřednictvím interaktivní expozice, která osloví nejen děti, ale i studenty, dospělé a seniory, stejně jako celé rodiny či školní výpravy.
Historie Národního muzea
Národní muzeum v Praze je největší muzejní institucí v České republice. Historický vývoj muzea je pevně spjatý se soukromými sbírkami a dary, které lidé Národnímu muzeu věnovali. Díky této činnosti si dnes můžeme prohlédnout na tisíce exponátů, mapující vývoj prakticky veškerých vědeckých odvětví.
Vše o Národním muzeu více čtěte zde
Vznik Národního muzea
Stejně tak jako u ostatních světově proslulých muzejních institucí, tak i vznik Národního muzea v Praze je spojen především s dary, které lidé předávali muzeu z vlastních soukromých sbírek. U zrodu Národního muzea stál hrabě Kašpar Maria Sternberg. Byl to světově uznávaný paleontolog. Významný byl duben roku 1818, kdy došlo k podepsání o založení muzea, které bylo o dva roky později plně schváleno tamní rakouskou vládou. Veškeré muzejní sbírky přešly do vlastnictví nově vzniklé Společnosti vlasteneckého muzea v Čechách, která sbírky vlastnila až do roku 1934. To exponáty kompletně přešly do vlastnictví Země České. Do státního vlastnictví byly sbírky převedeny až v roce 1949.
Posílení významu muzea
Do historie Národního muzea se také významnou měrou zapsal František Palacký. Tento český historik především vyzval důležitost muzea a také posílil postavení historického odvětví muzea. Zlom také přineslo první vydání Časopisu Národního muzea, které od roku 1827 dodnes Národní muzeum vydává.
Muzejní sbírky a významné osobnosti
Ve druhé polovině devatenáctého století začalo docházet k prohlubování vědecké činnosti muzea. Jednotlivé části instituce se zabývaly různými vědeckými odvětvími. V té době totiž do prostor muzea začaly putovat rozsáhlé, historicky velmi cenné sbírky nejen z oblasti mineralogie, ale například také botaniky či paleontologie. Významný přínos měla také mineralogická sbírka zakladatele české mineralogie, Františka Xavera Maxmiliána Zippeho. Další expozice se začaly rozrůstat díky Janu Evengelistu Purkyně, či světoznámému paleontologovi Joachimu Barrandovi. Oblast, odkud Barrande získával zkameněliny, byla geology pojmenována Barrandien, a od roku 1928 nese paleontologovo jméno také pražská čtvrť Barrandov. Ve výčtu jmen, která se zasloužila o posílení významu a o rozvoj Národního muzea, je mnoho dalších významných osobností ze všech vědeckých odvětví. Se všemi těmito personami se můžete během prohlídky muzea seznámit.
Umístění sbírek
Postupem času se začaly muzejní sbírky tak rozrůstat, že vyvstal hlavní problém, kam všechny exponáty umístit. Nejprve byly sbírky uloženy ve Šternberském paláci na Hradčanech. V roce 1846 byly přesunuty do Nostického paláce v ulici Na příkopě. Poté, co byla vybudována budova na Václavském náměstí, byly od roku 1891 muzejní sbírky v této budově, kde se nacházejí dodnes, uloženy. Následně došlo k vytvoření dalších ústavů, jakými je například Přírodovědecké muzeum, Muzeum Hudby či Knihovna Národního muzea, kde byly umístěny exponáty dle svého oborového zařazení.
Adresa:
Národní muzeum
Václavské nám. 68
115 79 Praha 1
GPS: 50°4’45.029″N, 14°25’49.991″E
Otevírací doba:
Historická budova na Václavském náměstí je v rekonstrukci.
Pro veřejnost je historická budova uzavřena
Národní muzeum není jen jedna budova.
Navštivte také:
Nová budova Národního muzea
České muzeum hudby
Náprstkovo muzeum asijských, afrických a amerických kultur
Národní památník na Vítkově
Národopisné muzeum – Musaion
Spojení:
Metro: A, C – Muzeum
Tram: 3, 9, 14, 24, 51, 52, 54, 55, 56, 58 – Václavské náměstí
Dopravní spojení:
Vyhledání spojení: klikněte zde
Informace o pražské dopravě: klikněte zde
Informace o pražské hromadné dopravě: klikněte zde
Zajímavé odkazy – čtěte také
Památky Praha 1: - zde
Památky Praha 2: - zde
Památky Praha 3: -zde
Pražský hrad: -zde
Královská cesta: -zde
Karlův most: -zde
Židovská Praha: -zde
Kampa: - zde
Vyšehrad: -zde
Petřín: -zde
Staroměstské náměstí: -zde
Pražská muzea: -zde
Národní galerie v Praze: -zde
Stromovka a výstavistě:-zde
Letná: - zde
Pražské zahrady a parky: -zde
Rubrika osobnosti Prahy: - zde
« « Motokáry Černý most | Národní muzeum v novém kabátě » »
Můžete nám zanechat komentář, nebo odkázat na tento článek pomocí trackbacku.