Vstupte do světa pražských pověstí a setkejte se tváří v tvář s duchy a přízraky staré Prahy! Zveme vás do světa plného humoru, poezie a tajemna prostřednictvím interaktivní expozice, která osloví nejen děti, ale i studenty, dospělé a seniory, stejně jako celé rodiny či školní výpravy.
Kam zmizela část baziliky sv. Petra a Pavla
Na kopci, vysoko nad řekou Vltavou, se tyčí dvě věže, připomínající nám, k čemu všemu může vést bratrská nenávist. Kníže Vratislav II. měl mladšího bratra Jaromíra, který se stal pražským biskupem. Avšak postupem času mezi nimi vznikly natolik vyostřené spory, že se Vratislav začal bát o svůj život. I vybudoval pro sebe nové sídlo, Vyšehrad. Zároveň zde nechal vybudovat vyšehradskou kapitulu, která měla být na pražském biskupovi nezávislá a měla podléhat samotnému papeži. Odvážný krok, ale vyšel.
-
Rozcestník: vše o Bazilice sv. Petra a Pavla čtěte zde
Vyšehradské sady a Čertův sloup
Díky tomu byla v roce 1070 založena bazilika sv. Petra a Pavla. Již za královny Elišky Přemyslovny, které na výstavbě kostela záleželo, byla bazilika považována za nejdelší v Praze. Dosahovala délky 110m.
Největší zásluhu na výstavbě baziliky ovšem měl až Karel IV. Ten ji v rámci své stavební horečky nechal udělat ještě honosnější. V té době vznikly postranní kaple, které můžeme obdivovat dodnes. Najdeme jich zde celkem čtrnáct, přičemž každá je svým způsobem jedinečná. Nejen milovníci umění mohou ocenit množství mistrovských děl, ať již práci řezbářů na krásných oltářích anebo půvabné tahy štětců na obrazech svatých.
Nesmíme opomenout ani hlavní oltář, který všechnu tu krásu završuje. Můžeme zde spatřit dřevěné řezby se starozákonními postavami, jako je např. Abrahám, Izák, Áron nebo Mojžíš. Dále zde na návštěvníky shlížejí sochy sv. Cyrila a Metoděje a i zdejších patronů, sv. Petra a Pavla.
Dalším velmi významným dílem, které určitě stojí za to vidět, je oltářní obraz Panny Marie kojící Ježíška. Dnes tomuto výjevu říkáme Vyšehradská madona. Jeho původ sahá až do roku 1360, kdy ho namaloval Jan Očko z Vlašimi pro špitální kostel Pokory Panny Marie. Tento kostel stával ve vyšehradském podhradí. Dnes již ovšem neexistuje, a tak se toto úchvatné dílo přesunulo do baziliky sv. Petra a Pavla.
Za Karla IV. získalo nový vzhled i okolí baziliky. Na Vyšehradě již dříve existoval vodovod, který sloužil k zavlažování vinic, ale nejspíše i pro potřeby obyvatel. Nejprve byl zbudován ze dřeva, což ale nebylo příliš praktické, a tak ho Karel IV. nechal upravit na kamenný.
Avšak po dobách slávy, kdy byl Vyšehrad obdivován i zahraničními vládci, přišly kruté časy. V roce 1420 se husitům podařilo hrad dobýt. V bitvě pod Vyšehradem porazily křižáky a hlídka hradu se jim následně vzdala. Husité pak nenechali kámen na kameni. Celý Vyšehrad vyrabovali a pobořili. I kvůli tomu dnes můžeme vidět jen část baziliky, která v tehdejší době krášlila okolí. Část původní románské a gotické stavby leží pod hřbitovem, kde se podle všeho nalézá i krypta s ostatky českých vládců.
………………………………………………………………………………………………………………………
Aktuální pořádané akce:
………………………………………………………………………………………………………………………
Žádné Události………………………………………………………………………………………………………………………
FOTOGALERIE:
………………………………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………………………………
KONTAKT:
………………………………………………………………………………………………………………………
Adresa
K rotundě 100/10
120 00 Praha 2 – Vyšehrad
Web: http://www.kkvys.cz
Kostel pro veřejnost otevřen:
Leden – Prosinec
pondělí zavřeno
úterý – sobota 10:00 – 16:00
neděle 10:30 – 16:00
Vstupné:
Základní: 50 Kč
Snížené: 30 Kč
Dopravní spojení:
metro C stanice „Vyšehrad“
Dopravní spojení:
Vyhledání spojení: klikněte zde
Informace o pražské dopravě: klikněte zde
Informace o pražské hromadné dopravě: klikněte zde
………………………………………………………………………………………………………………………
MAPA:
………………………………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………………………………
KE STAŽENÍ: TURISTICKÝ PRŮVODCE OKOLÍ
………………………………………………………………………………………………………………………
Turistický průvodce Prague City Line - Praha 2 (velikost souboru: 5,3 MiB)
Aktualizování: 8.12.2016 - Tištěný průvodce ve formátu PDF, který vás provede po turisticko-naučné trase Praguecityline Praha 2. Praha 2 je zcela výjimečným místem. Propojuje se zde dávná středověká historie s novodobými urbanistickými počiny sklonku 19.století. Trasa Prahou 2 je značena přímo v ulicích Prahy
Mapa k turistické trase Prague City Line Praha 2 (velikost souboru: 1,3 MiB)
Mapa k turistické trase Prague City Line Praha 2 vás provede po krásách Prahy 2, kde se propojuje dávná středověká historie s novodobými urbanistickými počiny sklonku 19.století.
Zajímavé odkazy
Památky Praha 1: - zde
Památky Praha 2: - zde
Památky Praha 3: -zde
Pražský hrad: -zde
Královská cesta: -zde
Staroměstské náměstí: -zde
Karlův most:-zde
Letná: - zde
Židovská Praha: -zde
Petřín: -zde
Kampa: -zde
Vyšehrad: -zde
Pražské zahrady a parky: -zde
Rubrika osobnosti Prahy: - zde
« « Vyšehradský hřbitov – místo národní hrdosti | Faustův dům coby zdroj pověstí a tajností » »
Můžete nám zanechat komentář, nebo odkázat na tento článek pomocí trackbacku.