Vstupte do světa pražských pověstí a setkejte se tváří v tvář s duchy a přízraky staré Prahy! Zveme vás do světa plného humoru, poezie a tajemna prostřednictvím interaktivní expozice, která osloví nejen děti, ale i studenty, dospělé a seniory, stejně jako celé rodiny či školní výpravy.
Kostel svatého Bartoloměje na Starém Městě v Praze
Přímo v srdci Starého Města pražského stojí skrytý kostel sv. Bartoloměje. Jeho osud nebyl jednoduchý a nejednou se zdálo, že jeho dny jsou sečteny. Naštěstí se tak nestalo a my můžeme obdivovat toto jedinečné dílo architekta Kiliána Ignáce Dientzenhofera.
Rozcestník: vše o kostele sv. Bartoloměje více čtěte zde
Stavba kostela
Kostel svatého Bartoloměje vznikl v letech 1726 – 1731. O výstavbu se zasloužil uznávaný a velice významný český stavitel a architekt Kilián Ignác Dientzenhofer. Mezi známější stavby tohoto velikána patří například Zrcadlová kaple Klementina, kostel svatého Mikuláše na Staroměstském náměstí. V neposlední řadě také pracoval na dostavbě jednoho z nejobdivovanějších kostelů, jehož stavbu započal již jeho otec, chrámu svatého Mikuláše na Malé Straně.
Co vzniku kostela svatého Bartoloměje předcházelo?
Ale zpět ke kostelu sv. Bartoloměje. Na místě současného kostela stával ve čtrnáctém století dům zvaný Jeruzalém s kaplí svaté Maří Magdalény, který založil po roce 1372 Jan Milíč z Kroměříže. Roku 1374 byl dům přestavěn na cisterciáckou kolej u svatého Bernarda. Později, v roce 1443 zde byl vybudován ženský domov a konečně ve století šestnáctém se v prostorách domova usadil jezuitský řád, který si zde později zřídit také vlastní kolej.
Popis památky
Kostel svatého Bartoloměje byl postaven ve vrcholně barokním stylu. Tyto pozoruhodné stavební prvky jsou však vidět při pohledu z kostelního dvora. Zde je na průčelí kostela umístěno množství soch. Při příchodu z Bartolomějské ulice si kolemjdoucí mohou totiž prohlédnout pouze zadní část kostela, která je reprezentována pouze zdí s množstvím oken. Však největší zajímavost je ukryta v interiéru kostela, kde se zachovaly nástěnné malby Václava Vavřince Reinera, pocházející z roku 1731.
Zrušení kostela
Druhá polovina osmnáctého století měla pro většinu kostelů neblahé následky. V důsledku reforem císaře Josefa II. Došlo k uzavírání množství církevních staveb. Toto nařízení se nevyhnulo ani kostelu svatého Bartoloměje, který byl nucen být po jednatřiceti letech své existence uzavřen. Znovuobnovení se dočkal o pár let později, kdy byl přetvořen na řádový kostel kongregace šedých sester. Tento řád zde také v roce 1856 postavil vlastní řádový dům.
V roce 1949 musely sestry kostel opustit a tak začala stavba chátrat. Veškerý majetek včetěně vnitřního vybavení kostela byl postupně rozprodán či zničen a z kostela se stalo skladiště. Po roce 1995 byl kostel řádu sester opět navrácen a na zdevastované památce se rozběhly rozsáhlé stavební úpravy na její záchranu.
………………………………………………………………………………………………………………………
Aktuální pořádané akce:
………………………………………………………………………………………………………………………
Žádné Události………………………………………………………………………………………………………………………
FOTOGALERIE:
………………………………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………………………………
KONTAKT:
………………………………………………………………………………………………………………………
Adresa:
Kongregace Šedých sester
ulice Bartolomějská 9a
110 00 Praha 1
email: praha@lomec.cz
web: http://www.sedesestry.cz/
Spojení:
Tram: 6,9,18,22,53,57,58,59 (odtud ulicí Na Pernštýně, Bartolomějská)
Metro: B – Národní třída (odtud ulicí Spálená, Na Pernštýně, Bartolomějská)
GPS: 50°4’58.517″N, 14°25’1.973″E
Dopravní spojení:
Vyhledání spojení: klikněte zde
Informace o pražské dopravě: klikněte zde
Informace o pražské hromadné dopravě: klikněte zde
………………………………………………………………………………………………………………………
MAPA:
………………………………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………………………………
KE STAŽENÍ: TURISTICKÝ PRŮVODCE OKOLÍ
………………………………………………………………………………………………………………………
Turistický průvodce Prague City Line - Praha 1 - historické centrum (velikost souboru: 6,8 MiB)
Aktualizováno: 14.10.2018 - Tištěný průvodce ve formátu PDF + nově se SLEVOVÝMI KUPÓNY vás provede historickým centrem Prahy 1. Asi nikde jinde nenajdete takovou koncentraci historických památek a míst, kde na vás dýchá historie a romantika dávno zašlých časů. Málo kde můžete chodit po stejných cestách jako Franz Kafka, Wolfgang Amadeus Mozart, pražský Golem, Jaroslav Hašek nebo klukovská parta z Foglarových Rychlých šípů.
Tourist guide Prague City Line - Area Prague 1 - Old City Centre - english version (velikost souboru: 7,1 MiB)
Updated: 30.10.2018 - Prague 1 still belongs to one of the most attractive parts of the whole Prague. Probably nowhere else you can find such a concentration of historic monuments and places where the history and romance of bygone times are all around you. + DISCOUNT COUPONS
Zajímavé odkazy
Památky Praha 1: - zde
Památky Praha 2: - zde
Památky Praha 3: -zde
Pražský hrad: -zde
Královská cesta: -zde
Staroměstské náměstí: -zde
Karlův most:-zde
Letná: - zde
Židovská Praha: -zde
Petřín: -zde
Kampa: -zde
Vyšehrad: -zde
Pražské zahrady a parky: -zde
Rubrika osobnosti Prahy: - zde
« « Černínský palác – hlavní budova ministerstva | Václavské náměstí – od minulosti po současnost » »
Můžete nám zanechat komentář, nebo odkázat na tento článek pomocí trackbacku.