Kostel svatého Mikuláše – představení památky

Pha1-kostel-sv.-Mikulase021

Průčelí kostela svatého Mikuláše patří mezi dominanty Staroměstského náměstí v Praze. Barokní kostel za sebou zanechal pestrou historii, kterou jsme se rozhodli vám přiblížit. Zavedeme vás i do interiéru, kde budete moci obdivovat doposud původní výzdobu. Dnes je kostel vyhledávaný nejen pro bohoslužby, ale také pro pravidelné hudební koncerty.

Rozcestník: vše Kostele sv. Mikuláše více čtěte zde

Praha 1 - kostel sv. Mikuláše na Staroměstském náměstí Kostel sv. Mikuláše je původem gotický a sloužil jako farní kostel Starého Města ještě před dokončením Týnského chrámu. Po bitvě na Bílé hoře v roce 1620 a následné rekatolizaci Čech kostel získali benediktini, v letech 1732 – 1735 byl však přestavěn ve vrcholně barokním slohu Kiliánem Ignácem Dientzenhoferem.

Stavba kostela
Barokní kostel svatého Mikuláše byl na Staroměstském náměstí vystavěn v letech 1732 – 1737. V těchto místech v minulosti stával románský kostelík, který však vyhořel. Nový barokní kostel vznikal pod taktovkou jednoho z nejvýznamnějších stavitelů té doby, kterým byl Kilián Ignác Dientzenhofer. Kostel byl zasvěcen svatému Mikulášovi, neboť ten je ochráncem kupců, námořníků a všech, co jsou ve spojitosti s vodou. Svatý Mikuláš také představoval ochránce městské samosprávy. Kostel začal sloužit potřebám řádu Benediktinů. V důsledku josefínských reforem byl kostel svatého Mikuláše uzavřen.

Novodobé dějiny
V polovině devatenáctého století začalo narůstat vlastenectví a kostel se stal kostelem pravoslavným. Následovalo období první světové války a církevní památka byla využívána jako skladiště a případech potřeby jako posádkový kostel. O několik let později byla v kostele založena Československá církev husitská, která zde sídlí dodnes. Kostel se do lidského povědomí zapsal i jako místo, kde se pořádají hudební koncerty, které jsou, díky dokonalé akustice a zvuku varhan z osmnáctého století, opravdu silným kulturním zážitkem.

Praha 1 - kostel sv. Mikuláše na Staroměstském náměstí Interiér svatého Mikuláše
Při návštěvě kostela vás jistě zaujme překrásná stropní výzdoba. Na freskách jsou znázorněny životy světců svatého Mikuláše, svatého Benedikta a motivy ze Starého zákona. O výzdobu se zasloužil malíř Kosmas Damián Assam. Celý interiér je vyzdoben překrásnou štukaturou od Bernarda Spinettiho. Jednou z dominant chrámu je korunový lustr, který daroval car Mikuláš II. Z původního vybavení kostela se toho do dnešních dnů zachovalo pramálo. Kromě zmíněných varhan je původní ještě oltář z roku 1737 a dřevěná kazatelna. Od roku 1906 zdobí nároží kostela nika se sochou svatého Mikuláše a klasicistní kašna s delfíny.

………………………………………………………………………………………………………………………

Aktuální pořádané akce:

………………………………………………………………………………………………………………………

Žádné Události

………………………………………………………………………………………………………………………

FOTOGALERIE:

………………………………………………………………………………………………………………………

………………………………………………………………………………………………………………………

KONTAKT:

………………………………………………………………………………………………………………………

Adresa:
Kostel sv. Mikuláše
Staroměstské náměstí
PO BOX 81
11000 Praha 1- Staré Město
Web: http://www.svmikulas.cz/
Email: office@svmikulas.cz

GPS: 50.08797,14.419936

Otevírací doba kostela:
pondělí: 10:00-17:00
úterý-sobota: 10:00-16:00
neděle: 11:30-16:00

Vstupné: ne

Bezbariérovost: ne

Spojení:
Tram: 17, 18, 53 – Staroměstská
Bus: 207 – Staroměstská
Metro: A – Staroměstská

Dopravní spojení:
Vyhledání spojení: klikněte zde
Informace o pražské dopravě: klikněte zde
Informace o pražské hromadné dopravě: klikněte zde

Našli jste v článku chybu ?  Napište nám do komentáře pod článkem a nebo na email: info@praguecityline.cz. Děkujeme

………………………………………………………………………………………………………………………

MAPA:

………………………………………………………………………………………………………………………

loading map - please wait...

Kostel sv. Mikuláše 50.087809, 14.419706 Kostel sv. Mikuláše Průčelí kostela svatého Mikuláše patří mezi dominanty Staroměstského náměstí v Praze. Barokní kostel za sebou zanechal pestrou historii, kterou jsme se rozhodli vám přiblížit. Staroměstské náměstí 11000 Praha 1- Staré Město Web: http://www.praguecityline.cz/pamatky/kostel-sv-mikulase Otevírací doba kostela: pondělí: 10:00-17:00 úterý-sobota: 10:00-16:00 neděle: 11:30-16:00

………………………………………………………………………………………………………………………

KE STAŽENÍ: TURISTICKÝ PRŮVODCE OKOLÍ

………………………………………………………………………………………………………………………

Turistický průvodce Prague City Line - Praha 1 - historické centrum

  Turistický průvodce Prague City Line - Praha 1 - historické centrum (velikost souboru: 6,8 MiB)

Aktualizováno: 14.10.2018 - Tištěný průvodce ve formátu PDF + nově se SLEVOVÝMI KUPÓNY vás provede historickým centrem Prahy 1. Asi nikde jinde nenajdete takovou koncentraci historických památek a míst, kde na vás dýchá historie a romantika dávno zašlých časů. Málo kde můžete chodit po stejných cestách jako Franz Kafka, Wolfgang Amadeus Mozart, pražský Golem, Jaroslav Hašek nebo klukovská parta z Foglarových Rychlých šípů.

Tourist guide Prague City Line - Area Prague 1 - Old City Centre - english version

  Tourist guide Prague City Line - Area Prague 1 - Old City Centre - english version (velikost souboru: 7,1 MiB)

Updated: 30.10.2018 - Prague 1 still belongs to one of the most attractive parts of the whole Prague. Probably nowhere else you can find such a concentration of historic monuments and places where the history and romance of bygone times are all around you. + DISCOUNT COUPONS

Zajímavé odkazy
P
amátky Praha 1: - zde
Památky Praha 2
- zde
Památky Praha 3: -zde
Pražský hrad: -zde
Královská cesta: -zde
Staroměstské náměstí: -zde
Karlův most:-zde
Letná: - zde
Židovská Praha: -zde
Petřín: -zde
Kampa: -zde

Vyšehrad: -zde
Pražské zahrady a parky: -zde 
Rubrika osobnosti Prahy: - zde





Klub-přátel_mala_upoutavka

Pražské muzeum pověstí a strašidel

Vstupte do světa pražských pověstí a setkejte se tváří v tvář s duchy a přízraky staré Prahy! Zveme vás do světa plného humoru, poezie a tajemna prostřednictvím interaktivní expozice, která osloví nejen děti, ale i studenty, dospělé a seniory, stejně jako celé rodiny či školní výpravy.

» Pokračování »



« « Kostel sv. Mikuláše renovovali vojáci | Staroměstské náměstí – zaniklá Krocínova kašna a jiné kašny » »

Můžete nám zanechat komentář, nebo odkázat na tento článek pomocí trackbacku.

Zanechat komentář