Poznejte nejkrásnější památky a místa v Praze. Poznejte pražský život i na méně známých místech. Užijte si s připravenými slevovými kupóny v turistických průvodcích a mapách. STAHUJTE ZDARMA !
Králův dvůr – rezidence českých králů
Přesuňme se v čase do období 14. století, do doby, kdy na místě současného Obecního domu na Náměstí republiky v Praze stávalo honosné sídlo českých králů zvaný Králův dvůr. Přesuňme se do doby, kdy odsud vyjížděly královské korunovační průvody, kdy byl Královský dvůr důležitější než Pražský hrad, ale i do doby, kdy se stal ruinou bez významu.
………………………………………………………………………………………………………………………
Rozcestník: více článků o KRÁLOVĚ DVOŘE ( dnes OBECNÍ DŮM )
………………………………………………………………………………………………………………………
Obecní dům a Prašná brána- v těchto místech dříve stával Královský dvůr
Ale to už předbíháme, nyní jsme v době velkého rozmachu. Králův dvůr nechal postavit koncem 14. století panovník Václav IV. Doposud panovníci sídlili na Pražském hradě, ale jeho studené zdi a špatné podmínky nebyly pro život vladaře zcela postačující. Proto Václav IV. investoval nemalé peníze do stavby, která budoucích 100 let bude hlavním sídlem českých panovníků a nejdůležitějším místem v zemi. Do zcela nové luxusní rezidence na hranici Starého a Nového města pražského se Václav IV. přestěhoval roku 1383. Dvůr s dominantním věžovitým palácem pohltil i některé okolní domy. Nejznámějším z nich byl tzv. Hankův dům, který proslul vyobrazením nahých lazebnic. Dále si představte v místech, kde dnes stojí obchodní dům Kotva, domy pro služebnictvo, kryté galerie a třeba i lázně. Okolní náměstí a přilehlé okolí zabíraly zahrady a lvinec. Králův dvůr měl i svoji strategickou polohu, před jeho branami procházela důležitá obchodní tepna, která spojovala Prahu s bohatou Kutnou Horou a dál celým tehdejším světem.
Po Václavu IV. bydlel v Královském dvoře také Zikmund Lucemburský, Albrecht Habsburský a poté i jeho syn Ladislav zvaný Pohrobek, který zde zemřel a také král Jiří z Poděbrad. V této době byl palác skoro srovnatelný s velikostí tehdejšího Pražského hradu a přesto opět přestal stačit a nedokázal vedle dvora pojmout ani celou královskou rodinu. Králova druhá žena Johana z Rožmitálu byla tak i s dětmi nucena žít v jiném domě v Celetné ulici.
V době Jiřího z Poděbrad přesně v roce 1462 vznikla v Králově dvoře i jedna zajímavá listina. Dnes je možná až trochu pompézně označována za předchůdce OSN, ale to jen ukazuje na její výjimečnost. Tato listina s názvem „Smlouva o nastolení míru v celém křesťanstvu“ nabádala evropské panovníky k vytvoření společenství pro udržení trvalého míru a to na principu národní svrchovanosti, zásady nevměšování a řešení vzájemných sporů mezinárodním soudním tribunálem. Smlouva také navrhovala, aby se evropské země sjednotily v boji proti Turkům, kteří ohrožovali tehdejší křesťanský svět. A toto vše bez papeže. Plán našel ohlas u německých knížat a na polském a francouzském dvoře, papež se ale pochopitelně postavil radikálně proti a kurie vytvořila takový tlak, že se většina zemí k této dohodě raději postavila chladně.
Zajímá vás co dělat, co navštívit, kde se projít, co vidět on-line?TIP: Akce na tento víkend v Praze
Jak dvůr vypadal?
Podle dochovaných historických pramenů a záznamů architektů měla budova Královského dvora trojúhelníkový půdorys. V jihozápadním křídle se nacházel věžový palác. Součástí budovy byl také velký sál, ve kterém se konala důležitá královská jednání a jiné významné akce. Nacházeli se zde i zahrady a domy pro služebníky.
Pamětní deska (Na Obecním domě na stěně v ulici U Obecního domu)
Na dobu, kdy zde pobýval král Jiří z Poděbrad pamatuje i tento text. „Zde, ve dvoře králově, od r. 1454 po 17 požehnaných let žil a působil představitel české myšlenky národní ve smyslu náboženském i státním Jiří z Poděbrad, zprvu správce zemský a od 2. března 1458 zvolený král český. Tehdy zde bylo rušné středisko, kde se scházela poselstva z cizích zemí a kde se konaly sjezdy i sněmy zemské. Odtud vyšlo heslo spolku knížecího, zvoucí Evropu již v 15. století jménem obecného řádu a pokoje k úpravě vztahů mezinárodních a k odcírkevnění života politického. Zde 12. srpna 1462 Jiří prohlásil, že je hotov za kalich položiti trůn i život. Zde 14. dubna 1467 odvolal se k obecnému koncilu proti papeži Pavlovi II., jenž jej proklel za kacíře a zbavil trůnu. A zde uprostřed velikého zápasu mezi českým národem a církví římskou, ne vítěz, než ani přemožený, zemřel 22. března 1471 husitský král předčasně sobě i všem věrným Čechům.“
Čeští panovníci zde sídlili po dobu sta let, v roce 1484 se král Vladislav Jagellonský přestěhoval zpět na Pražský hrad. Další jeho následníci už pokračovali v tradici Pražského hradu, a tak bývalé panovnické sídlo se stalo soukromým majetkem.
Změny majitelů nepřinesly nic dobrého
Od začátku 16. století se v již bývalém Královském paláci střídali majitelé jako na běžícím pásu a po většinu této doby palác chátral. Až roku 1625 se dostal do držení rodu Lobkoviců a ti jej prodali kardinálovi Arnoštu Vojtěchu z Harrachu. Palác se proměnil v arcibiskupský seminář. V roce 1689 zachvátil území Starého Města obrovský požár. Královský dvůr byl téměř zničen a následně znovu pro seminář obnoven. V této době byl vybudován nádherný kostel sv. Vojtěcha podle projektu Jeana Baptisty Matheye. Josefínské reformy další rozvoj areálu opět ukončily. Seminář byl po zrušení Jezuitského řádu přestěhován do Klementina a kostel sv. Vojtěcha byl předán vojenskému eráru, který zde otevřel vojenskou kadetní školu tzv. Kadetku a areál opět začal chátrat. Koncem 19. století byl bývalý Královský dvůr již značně zbědovaný a přešel do vlastnictví Živnobanky. Ta tuto významnou historickou památku dala roku 1903 zbourat. A tak byla otevřená cesta pro stavbu další významné budovy současného Obecního domu, který byl vystavěn v letech 1905 – 1911.
………………………………………………………………………………………………………………………
Zajímá vás více podrobností? Přečtěte si
………………………………………………………………………………………………………………………
Obecní dům důkladněji
Seznamte se s jednou z nejdůležitějších staveb české státnosti. Právě zde byla 28.října 1918 vyhlášena samostatná Československá republika. Tato pro novodobou českou historii zásadní událost, navazovala na nové uspořádání Evropy po první světové válce a rozpad Rakouska – Uherska. Obecní dům je nádhernou ukázkou pražské secese. Dala jej postavit pražská obec v letech 1905 – 12. Chtěla tím podpořit český společenský život
Královská cesta a korunovace českých králů
Královská cesta není název žádné pražské ulice a ani ji nenajdeme na žádné mapě. Přesto je často zmiňována v turistických průvodcích a patří mezi ta místa, která jsou lidmi nejhojněji navštěvovaná. Přiblížíme vám dobu, ve které Prahou procházeli královské průvody a lidé oslavovali nového krále, do kterého mnohdy vkládali všechny své naděje.
………………………………………………………………………………………………………………………
KONTAKT:
………………………………………………………………………………………………………………………
Adresa:
náměstí Republiky 5
Praha 1 – Staré Město
GPS:50°5’15.996″N, 14°25’39.933″E
GPS: 50.0877767N, 14.4277592E
Spojení:
Tram: 6, 8, 14, 15, 26, 51, 94, 96, 91, 92 – Náměstí Republiky
Bus: 207, 911, 905, 907 – Náměstí Republiky
Metro: B – Náměstí Republiky
Dopravní spojení:
Vyhledání spojení: klikněte zde
Informace o pražské dopravě: klikněte zde
Informace o pražské hromadné dopravě: klikněte zde
………………………………………………………………………………………………………………………
MAPA:
………………………………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………………………………
KE STAŽENÍ: TURISTICKÝ PRŮVODCE OKOLÍ
………………………………………………………………………………………………………………………
Turistický průvodce Prague City Line - Praha 1 - historické centrum (velikost souboru: 6,8 MiB)
Aktualizováno: 14.10.2018 - Tištěný průvodce ve formátu PDF + nově se SLEVOVÝMI KUPÓNY vás provede historickým centrem Prahy 1. Asi nikde jinde nenajdete takovou koncentraci historických památek a míst, kde na vás dýchá historie a romantika dávno zašlých časů. Málo kde můžete chodit po stejných cestách jako Franz Kafka, Wolfgang Amadeus Mozart, pražský Golem, Jaroslav Hašek nebo klukovská parta z Foglarových Rychlých šípů.
Tourist guide Prague City Line - Area Prague 1 - Old City Centre - english version (velikost souboru: 7,1 MiB)
Updated: 30.10.2018 - Prague 1 still belongs to one of the most attractive parts of the whole Prague. Probably nowhere else you can find such a concentration of historic monuments and places where the history and romance of bygone times are all around you. + DISCOUNT COUPONS
Reiseführer Prague City Line Prag1 - historisches Zentrum von Prag (velikost souboru: 6,4 MiB)
Aktualisiert: 30.10.2018 Enthält RABATT-COUPONS. Ihr habt gerade den Reiseführer für Eure Streifzüge durch Prag den Reiseführer ausgewählt, der Euch durch die schönsten Orte in Prag führt. Durch die Orte, die jeder Tourist als Erster besuchen sollte.
………………………………………………………………………………………………………………………
DALŠÍ ZAJÍMAVÁ MÍSTA A AKCE V OKOLÍ
………………………………………………………………………………………………………………………
Vstupte do světa pražských pověstí a setkejte se tváří v tvář s duchy a přízraky staré Prahy! Zveme vás do světa plného humoru, poezie a tajemna prostřednictvím interaktivní expozice, která osloví nejen děti, ale i studenty, dospělé a seniory, stejně jako celé rodiny či školní výpravy.Pražské muzeum pověstí a strašidel
Prašná brána byla součástí středověké hradby, která obepínala celé Staré Město a bylo jí možné do města vejít. Byla postavena roku 1475 v gotickém slohu Matějem Rejskem z Prostějova jako dar Staroměstských králi Vladislavu JagellonskémuPrašná brána byla součástí středověkých hradeb Prahy
………………………………………………………………………………………………………………………
ZAJÍMAVÉ ODKAZY
………………………………………………………………………………………………………………………
Památky Praha 1:- zde
Památky Praha 2: - zde
Památky Praha 3: -zde
Pražský hrad: -zde
Královská cesta: -zde
Staroměstské náměstí: -zde
Karlův most:-zde
Letná: - zde
Židovská Praha: -zde
Petřín: -zde
Kampa: -zde
Vyšehrad: -zde
Pražské zahrady a parky: -zde
Rubrika osobnosti Prahy: - zde
« « Planetárium ve Stromovce – cesta ke hvězdám | Dům U Černé Matky Boží – zajímavosti a legendy » »
Můžete nám zanechat komentář, nebo odkázat na tento článek pomocí trackbacku.