Vstupte do světa pražských pověstí a setkejte se tváří v tvář s duchy a přízraky staré Prahy! Zveme vás do světa plného humoru, poezie a tajemna prostřednictvím interaktivní expozice, která osloví nejen děti, ale i studenty, dospělé a seniory, stejně jako celé rodiny či školní výpravy.
Lapidárium Národního muzea – základní informace
Když vám v uších zazní slovo lapidárium, mnozí z vás si nejspíše vybaví legendami opředené místo plné náhrobků či sarkofágů. Jedním takovým místem se může pyšnit i Národní muzeum v Praze, které ukrývá originály unikátních uměleckých děl naší vlasti.
Rozcestník: vše o: Lapidáriu Národního muzea čtete zde
Lapidárium slouží jako prostor, do kterého jsou ukládány originály sochařských děl, náhrobky, vzácné sloupy a jiná umělecká díla. Lapidárium Národního muzea se stalo místem posledního odpočinku pro více než 2000 sbírkových předmětů. Z toho množství je celkem 400 nejunikátnějších předmětů vystaveno veřejnosti. Zbylé z nich jsou uloženy v depozitářích. Uložena jsou zde vzácná kamenická i sochařský díla z českých zemí, především však architektonické poklady Prahy. Lapidárium však neukrývá jen sochy a památníky. Byly sem dokonce převezeny zcela unikátní gotické, renesanční i barokní stropy, které byly zachráněny z dnes již neexistujících pražských domů.
Vše o: parku Stromovka a Výstavišti čtete zde
Památky kamenosochařství v Čechách od 11. do 19. století
Tak zní název stálé expozice, která působí jako magnet na pravé hledače pokladů. Sám název vypovídá, co vás za zdmi Lapidária bude čekat. V jednotlivých sálech zažijete neopakovatelný exkurz po sochařských a kamenických památkách od 11. až do 19. století. Jednotlivá díla od světoznámých i zcela neznámých autorů budou vystavena v chronologickém sledu. Přehlídku uměleckých unikátů završí jednoduché nebo naopak bohatě zdobené sloupky, okna, portály, svorníky, klenáky, chrliče, fiály, konzoly, baldachýny, dále ryté i reliéfní náhrobky, vodní nádrže a kašny i fontány, pamětní desky, reliéfy, zahradní vázy a sochy, sousoší a pomníky.
Poklad pokladů
Největším lákadlem a hlavně důvodem, proč by každý z nás měl, alespoň jednou za život, Lapidárium navštívit, jsou prestižní díla světoznámých autorů, jež se řadí mezi národní bohatství. Mezi nejcennější exponáty se řadí tympanon z Oldříše, nejstarší monumentální reliéf v českých zemích či nádherný a historicky cenný dětský náhrobek Přemyslovny Guty II. Vystaveny jsou i unikátní skulptury z huti Petra Parléře, které původně zdobily Staroměstskou mosteckou věž. Uvidíte i torzo originálu Bruncvíka z Karlova mostu, části dávno zapomenuté Krocínovy kašny ze Staroměstského náměstí, zbytky nejstaršího mariánského sloupu v Čechách, původní jezdecký pomník sv. Václava a mnoho dalších odkazů sochařského a kamenického řemesla.
………………………………………………………………………………………………………………………
Aktuální pořádané akce:
………………………………………………………………………………………………………………………
Žádné Události
………………………………………………………………………………………………………………………
FOTOGALERIE:
………………………………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………………………………
KONTAKT:
………………………………………………………………………………………………………………………
Adresa:
Lapidárium Národního muzea
Areál pražského výstaviště
Výstaviště 422, 170 00 Praha 7
GPS: 50.105579,14.431547
GPS: 50°6’18.943″N, 14°25’53.782″E
Email: lapidarium@nm.cz
Telefon: 702 013 372
Jak je otevřeno:
pondělí: zavřeno
úterý: zavřeno
středa: 10.00 – 16 00 hod.
čtvrtek: 18.00 – 18.00 hod.
pátek-neděle: 12.00 – 18.00 hodVstupné:
Základní: 50 Kč
Snížené: 30 Kč pro seniory (nad 60 let), držitele průkazů ZTP, děti 6–15 let, studenty SŠ a VŠ po předložení studijního průkazu
Rodinné: 80 Kč (max. 2 dospělí a 3 děti)
Školy: 10 Kč/osoba. 1 člen pedagogického doprovodu zdarma
Zdarma: Děti do 6 let, dětské domovy, SOS dětské vesničky, držitelé průkazek: ZTP/P a jejich doprovod, KLUB 4LÍSTEK, AMG, ICOM, Společnost NM
Fotografování: 30 Kč
Filmování: 30 Kč
Více informací naleznete zde
Spojení:
Metro linka C stanice Nádraží Holešovice dále Tramvaje číslo: 1, 12, 17, 24, 53, 54 do stanice Výstaviště, pak hlavní branou cca 50 m vpravo.
Parkování:
V Areálu Výstaviště Praha – Holešovice je k dispozici na 1000 parkovacích míst jak uvnitř areálu, tak na jeho hranici.
Dopravní spojení:
Vyhledání spojení: klikněte zde
Informace o pražské dopravě: klikněte zde
Informace o pražské hromadné dopravě: klikněte zde
………………………………………………………………………………………………………………………
MAPA:
………………………………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………………………………
KE STAŽENÍ: TURISTICKÉ PRŮVODCE OKOLÍ
………………………………………………………………………………………………………………………
Turistická bezbariérová trasa PRAHOU - PRAŽSKÝMI SADY (velikost souboru: 2,7 MiB)
Tato trasa je publikována jako součást série bezbariérových tras Prahou, které jsou vhodné pro bezbariérové cestování. Trasa vede touto oblastí: Chotkovy sady - Letenské sady - Stromovka – Výstaviště - Nádraží Holešovice
Turistická bezbariérová trasa PRAHOU - PŘES STROMOVKU NA VÝSTAVIŠTĚ (velikost souboru: 2,7 MiB)
Tato trasa je publikována jako součást série bezbariérových tras Prahou, které jsou vhodné pro bezbariérové cestování. Trasa vede touto oblastí: Trója – Císařský ostrov - Stromovka - Výstaviště - Nádraží Holešovice
Zajímavé odkazy
Památky Praha 1: - zde
Památky Praha 2: - zde
Památky Praha 3: -zde
Pražský hrad: -zde
Královská cesta: -zde
Staroměstské náměstí: -zde
Karlův most:-zde
Letná: - zde
Židovská Praha: -zde
Petřín: -zde
Kampa: -zde
Vyšehrad: -zde
Pražské zahrady a parky: -zde
Rubrika osobnosti Prahy: - zde
« « Šlechtova restaurace – základní informace | Maroldovo panorama – živoucí historický odkaz » »
Můžete nám zanechat komentář, nebo odkázat na tento článek pomocí trackbacku.