Maroldovo panorama Bitvy u Lipan

Pha7 - vystaviste_Maroldovo panorama120316_001

Maroldovo panorama je považováno za dílo, které nemá jinde obdoby. Monumentální a tematicky zcela jedinečný obraz trojrozměrně zachycuje atmosféru rozhodující bitvy husitské revoluce. Obraz vás vtáhne přímo na bojiště mezi koně, vojáky a ryk válečných zbraní. I přes nepříznivý osud bylo dílo zachráněno a my jej můžeme nyní stále obdivovat.

Rozcestník: vše o Maroldovo panorama více čtěte zde


Okolnosti a vznik panoramatického díla Praha 7 - Výstaviště - Maroldovo panorama
Maroldovo panorama
představuje vůbec největší panoramatický obraz v Čechách. Na ploše o rozloze více než 1000 čtverečních metrů je detailně zachycena Bitva u Lipan. Jak to všechno začalo? V roce 1897 se autor Luděk Marold vrátil z Paříže a rozhodl se, že pro připravovanou Výstavu architektury a inženýrství stvoří zcela netradiční obraz. A tak se také stalo. O rok později již začal na díle pracovat. Pomocnou ruku mu podali malíř Karel Rašek, krajinář Václav Jansa, scénický výtvarník Karel Štapfer, kolorista Theodor Hilšer a malíř koní Ludvík Vacátko. Otázku bylo, kam obraz umístit. Proto byl ze dřeva vybudován speciální kruhový pavilon. Autoři stihli obraz včas dokončit a unikátní dílo se stalo jedním z mnoha vystavovaných objektů holešovické Výstavy architektury a inženýrství v roce 1898.

Nelehký osud pavilonu
Tím ale osud obrazu nekončí. O deset let později byl pavilon zbořen a obraz měl být prodán. Nakonec byl Spolkem inženýrů a architektů zachráněn a na Výstavišti vznikl nový dřevěný pavilon. Na restaurování obrazu a jeho následné instalaci se podíleli stejní umělci, jako při jeho vzniku. S výjimkou Marolda, který zemřel roku 1898. Tento pavilon se však roku 1929 zřítil a obraz byl z velké části zničen. Následovaly záchranné práce jak na obnovu pavilonu, tak především na záchranu obrazu. U příležitosti 500. výročí Bitvy u Lipan v roce 1934 už obraz mohla veřejnost opět obdivovat. Poslední rána osudu udeřila při povodních v roce 2002 a od roku 2004 je Maroldovo panorama opět plně přístupné veřejnosti.

 Vše o: parku  Stromovka a výstavišti čtete zde

Luděk Marold Praha 7 - Výstaviště - Maroldovo panorama
Luděk Marold
byl významný český malíř a ilustrátor, který se proslavil především díky své panoramatické malbě Bitvy u Lipan. Žil v letech 1865 – 1898. Studoval na pražské Akademii výtvarných umění, odkud jeho studijní kroky vedly do Mnichova. Pohyboval se v okolí významných osobností té doby, jako byl například Mikoláš Aleš či Vojtěch Hynais.

Bitva u Lipan
Bitva u Lipan se do historie zapsala jako rozhodující bitva husitské revoluce. V neděli 30. května 1434 se u vesnice Lipany střetla vojska katolíků a umírněných husitů s husitskými radikály. Oddíly husitských radikálů bojovaly pod vedením Ondřeje Keřského z Řimovic a Prokopa Holého. Protivníky do boje vedl hejtman Diviš Bořek z Miletínka. Oddíly husitských radikálů byly poraženy a jejich vůdce Prokop Holý zabit. Tím došlo k definitivnímu ukončení husitských nepokojů v Českých zemích.

Objekt je přístupný veřejnosti

Adresa:
Areál Výstaviště Praha Holešovice č.p. 47
170 00 Praha 7

GPS:  50°6’24.022″N, 14°25’39.626″E

Otevírací doba:
So – Ne – 10:00 – 17:00

Vstupné: 25 Kč

Parkování:
V Areálu Výstaviště Praha – Holešovice je k dispozici na 1000 parkovacích míst jak uvnitř areálu, tak na jeho hranici.

Spojení:
Tramvaje číslo: 1, 12, 17, 24, 53, 54 do stanice Výstaviště

Dopravní spojení:
Vyhledání spojení: klikněte zde
Informace o pražské dopravě: klikněte zde
Informace o pražské hromadné dopravě: klikněte zde

Zajímavé odkazy – čtěte také
P
amátky Praha 1: - zde
Památky Praha 2
: - zde
Památky Praha 3: -zde
Pražský hrad: -zde
Královská cesta: -zde
Židovská Praha: -zde
Petřín: -zde
Staroměstské náměstí: -zde
Pražská muzea: -zde
Stromovka a výstaviště:-zde
Rubrika osobnosti Prahy: - zde





« « Holešovické výstaviště – společenské a kulturní centrum Prahy | Lapidárium – kamenní svědkové historie » »

Můžete nám zanechat komentář, nebo odkázat na tento článek pomocí trackbacku.

Zanechat komentář