Vstupte do světa pražských pověstí a setkejte se tváří v tvář s duchy a přízraky staré Prahy! Zveme vás do světa plného humoru, poezie a tajemna prostřednictvím interaktivní expozice, která osloví nejen děti, ale i studenty, dospělé a seniory, stejně jako celé rodiny či školní výpravy.
Náprstkovo muzeum – za poznáním domorodých kultur
Pokud vás láká cesta za poznáním vedoucí do Indonésie, Asie, Afriky či Ameriky, neměli byste vynechat návštěvu Náprstkova muzea v Praze. Právě zde máte jedinečnou možnost seznámit se s domorodými civilizacemi těchto kontinentů, přiblížit si, jak vypadal každodenní život těchto skupin, prohlédnout si nástroje a další předměty, které používaly k lovu či jiným aktivitám. Za poznáním domorodých kultur se společně vydáme na Betlémské náměstí.
Rozcestník: vše o Dům U Halánků – Náprstkovo muzeum více čtěte zde
Vojtěch Náprstek se narodil v dubnu roku 1826 a do lidského povědomí se zapsal především jako vlastenec a bojovník za rozvoj vědy a techniky. Vystudoval gymnázium a poté začal studovat práva ve Vídni. Velmi se zajímal o kulturu a umění. Po studiích emigroval do Spojených států, kde žil deset let. Zde pracoval mimo jiné jako knihkupec. Byl členem významné vládní expedice, které měla za úkol zkoumat indiánský kmen Dakota. Právě tato mise jej nakonec dovedla až k národopisectví. Po návratu do Prahy v roce 1858 začal s přestavbou pivovaru U Hájků, který se nacházel v Praze na Betlémském náměstí. Z pivovaru se posléze stalo centrum české inteligence, kde byla podporována emancipace žen a byl zde šířen pokrok a věda.
České průmyslové muzeum
Národopisné sbírky Vojtěcha Náprstka se rozšířily natolik, že byl nucen roku 1862 přeměnit svůj dům na České průmyslové muzeum, tedy současné Náprstkovo muzeum. Do muzejních sbírek velmi často přispívali významní lidé, jako například cestovatelé Emil Holub, Josef Kořenský, zoolog Antonín Frič a jazykovědec Bedřich Hrozný. Současné prostory pro funkci muzea a pro rozsáhlé sbírky nestačily, proto dal Náprstek roku 1861 postavit novou budovu muzea, tedy tu, kde dnes Náprstkovo muzeum sídlí. Vojtěch Náprstek se zasloužil o založení Klubu českých turistů. Tento významný člověk zemřel v roce 1894 a veškerý svůj majetek odkázal právě milovanému muzeu. Jeho osobní sbírky obohatily muzeum o čtyřiašedesát svazků knih a o osmnáct tisíc historických fotografií.
Náprstkovo muzeum
Celým názvem Náprstkovo muzeum asijských, afrických a amerických kultur je dnes jedna ze stálých expozic pražského Národního muzea. Muzeum se nachází na Betlémském náměstí na Starém Městě pražském. Jak jsme již uvedli, bylo muzeum založeno Vojtěchem Náprstkem v roce 1862. Z rozsáhlého muzejního fondu, který je složen ze sbírek Náprstkových, ale také z darů jeho známých, je veřejnosti zpřístupněna pouze malá část. Mezi těmito zpřístupněnými sbírkami se nachází například expozice s názvem Amerika. Zde se mají návštěvníci možnost seznámit s historií a vývojem původních obyvatel na americkém kontinentě. Máte si tak možnost prohlédnout řadu předmětů a jiných artefaktů, které se k domorodým kulturám váží. Mezi stálé expozice patří Kultura Austrálie a Oceánie, která se zaměřuje na vývoj a historii těchto oblastí. Další část je věnovaná kultuře indonéského ostrova Nias. Náprstkovo muzeum je místem, které vás přenese do období osidlování nových území. Seznámíte se s životem a vývojem primitivních etnických skupin, s jejich kulturou, zvyky, tradicemi.
Stránka vše o: Národním muzeu více čtěte zde
………………………………………………………………………………………………………………………
Aktuální pořádané akce:
………………………………………………………………………………………………………………………
- 1.1.2011 - 31.12.2025: Kultury Austrálie a Oceánie
- 1.1.2011 - 31.12.2025: NIAS - ostrov předků a mýtů
- 1.1.2011 - 31.12.2025: Vojta Náprstek
………………………………………………………………………………………………………………………
FOTOGALERIE:
………………………………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………………………………
KONTAKT:
………………………………………………………………………………………………………………………
Adresa:
Betlémské náměstí 1
110 00 Praha 1
GPS: 50°5’2.59″N, 14°24’59.928″E
Otevírací doba:
Pondělí: ZAVŘENO
Úterý: 10.00–18.00
Středa: 9.00–18.00
Čtvrtek: 10.00–18.00
Pátek: 10.00–18.00
Sobota: 10.00–18.00
Neděle: 10.00–18.00
Vstupné:
Základní: 100 Kč
Snížené: 70 Kč pro seniory (nad 60 let), držitele průkazů ZTP, ISIC, ITIC, Staff Card, děti 6–15 let, studenty SŠ a VŠ po předložení studijního průkazu
Rodinné: 170 Kč (max. 4 osoby, max. 2 dospělí)
Školní skupiny s pedagogickým doprovodem: 40 Kč/os.
Celoroční vstupenka: 500 Kč
Více informací o vstupném zde
Dopravní spojení hromadnou dopravou
Tram: 17, 18, 53 – Karlovy lázně (odtud ulicí Náprstkova)
Metro: B – Národní třída (odtud ulicí Na Pernštýně)
Popis dopravy v Praze
Vyhledání spojení: klikněte zde
Informace o pražské dopravě: klikněte zde
Informace o pražské hromadné dopravě: klikněte zde
Našli jste v článku chybu ? Napište nám do komentáře pod článkem a nebo na email: info@praguecityline.cz. Děkujeme
………………………………………………………………………………………………………………………
MAPA:
………………………………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………………………………
KE STAŽENÍ: TURISTICKÉ PRŮVODCE OKOLÍ
………………………………………………………………………………………………………………………
Turistický průvodce Prague City Line - Praha 1 - historické centrum (velikost souboru: 6,8 MiB)
Aktualizováno: 14.10.2018 - Tištěný průvodce ve formátu PDF + nově se SLEVOVÝMI KUPÓNY vás provede historickým centrem Prahy 1. Asi nikde jinde nenajdete takovou koncentraci historických památek a míst, kde na vás dýchá historie a romantika dávno zašlých časů. Málo kde můžete chodit po stejných cestách jako Franz Kafka, Wolfgang Amadeus Mozart, pražský Golem, Jaroslav Hašek nebo klukovská parta z Foglarových Rychlých šípů.
Tourist guide Prague City Line - Area Prague 1 - Old City Centre - english version (velikost souboru: 7,1 MiB)
Updated: 30.10.2018 - Prague 1 still belongs to one of the most attractive parts of the whole Prague. Probably nowhere else you can find such a concentration of historic monuments and places where the history and romance of bygone times are all around you. + DISCOUNT COUPONS
Zajímavé odkazy – čtěte také
Památky Praha 1: - zde
Památky Praha 2: - zde
Památky Praha 3: -zde
Pražský hrad: -zde
Královská cesta: -zde
Karlův most: -zde
Židovská Praha: -zde
Kampa: - zde
Vyšehrad: -zde
Petřín: -zde
Staroměstské náměstí: -zde
Pražská muzea: -zde
Národní galerie v Praze: -zde
Stromovka a výstavistě:-zde
Letná: - zde
Pražské zahrady a parky: -zde
Rubrika osobnosti Prahy: - zde
« « POZOR – Nové jízdné v MHD v Praze od 1.7.2011 | Nová budova Národního muzea – popis » »
Můžete nám zanechat komentář, nebo odkázat na tento článek pomocí trackbacku.