Vstupte do světa pražských pověstí a setkejte se tváří v tvář s duchy a přízraky staré Prahy! Zveme vás do světa plného humoru, poezie a tajemna prostřednictvím interaktivní expozice, která osloví nejen děti, ale i studenty, dospělé a seniory, stejně jako celé rodiny či školní výpravy.
Národní divadlo – těžká cesta k úspěchu
Praha, často označovaná jako kolébka evropské kultury neměla vždycky na růžích ustláno, co se alespoň výstavby Národního divadla týče. Třebaže myšlenka samotného divadla, které by hrálo česky se zrodila už v 80. letech 18. století, zápas o její realizaci vzplanul až o 60 let později, krátce po porážce buržoazně demokratické revoluce v roce 1848. V roce 1850 se utvořil Sbor pro zřízení českého Národního divadla v Praze, řídící orgán velké národní akce, jehož prvním předsedou se stal český myslitel a obrozenec František Palacký.
Rozcestník: vše o Národním divadle více čtěte zde
Pražské nábřeží a Národní divadlo – panoramatická fotografie
Proč divadlo vlastně stojí?
Sbor se okamžitě obrátil s výzvou ke sbírkám ke všem vrstvám české společnosti. Ve slavnostním manifestu Slovo k upřímným přátelům národu Českého byla zároveň poprvé veřejně formulována idea Národního divadla, smysl a účel této instituce a budovy. Počátek vývoje byl tedy započat.
Za vedení Palackého, který však po roce z předsednické funkce odešel, protože za Bachova absolutismu byl na něj vyvíjen silný tlak, zajistil Sbor pozemek na nábřeží. Roh křižovatky ulic – dnes Národní třída a Divadelní.
Cesta za Národním divadlem nebyla vůbec jednoduchá. V době Bachova absolutismu činnost Sboru časem ustala, jak bylo zmíněno i na Palackého byl vyvíjen nátlak. Teprve po obnovení ústavního života v Rakousku, na počátku 60. let, se znovu započalo.
V tuto chvíli přichází do čela Sboru politik František Ladislav Rieger. Protože již česká společnost nezbytně samostatnou divadelní scénu potřebovala, bylo z Riegrova podnětu na zadní části pozemku zakoupeného pro Národní divadlo narychlo vystavěno v roce 1862 Prozatimní divadlo. Proti tomuto aktu se zvedla velká vlna odporu, která prosazovala postavení řádného reprezentačního divadla.
Další fáze
Akce za vybudování divadla se pohnula podstatně dopředu až od roku 1865, kdy se vedení Sboru zmocnili mladší měšťanští politikové. Novým předsedou Sboru se stal JUDr. Karel Sladkovský, za jehož vedení bylo pak Národní divadlo v náročné koncepci skutečně vybudováno.
Stavba
Rok 1865 se už nesl ve znamení příprav stavby. Přípravná fáze vrcholila 16. května roku 1868, kdy byla velkolepě zorganizována slavnost kladení základních kamenů. Valouny byly dovezeny z osmnácti míst naší republiky, takže pokud si vychutnáváte jedinečný kulturní zážitek, sedíte v divadle v podstatě na kamenech z hory Blaník, Řípu, Buchlova, Hostýna, Lipníku, Radhošťě, Trocnova, Vyšehradu nebo Žižkova. Místa byla takto vybrána záměrně neboť byla spojena s českou historií.
Už 9. listopadu téhož roku byly dokončeny základy Národního divadla a koncem roku 1877 bylo již divadlo pod střechou. Stavba pak pokračovala pomalu pro neshody a krizi ve Sboru nedostatek financí, které přesáhly milion zlatých, dvojnásobek proti původnímu rozpočtu, ale Sbor musel ještě zajistit prostředky na instalační práce, topení a větrání, osvětlení a hlavně na veškeré výtvarné práce a výzdobu celého divadla. Spolek vedený od července 1877 opět Františkem Ladislavem Riegrem, vyvinul poslední aktivitu, získával další peněžní dary a zdarma poskytovaný stavební materiál. Pak se pracovalo jen na interiérech budovy.
Architekt Josef Zítek uzavřel divadelní prostor, hlediště a jeviště do jednoho celku, zastřešeného mohutnou kupolí. Do Národní třídy předsunul rizalit hlavního vstupu s vnějším schodištěm a masivním podstavcem vestibulu.
Pojetí vnější architektury odpovídal i vnitřní prostor hlediště, královského lóže, vstupního vestibulu, hlavního foyeru a foyeru na 1. galerii. Zítkovi pro řešení interiéru, po dimenzování jeviště a hlediště, kde navíc zápasil s příliš velkým počtem požadovaných míst, mnoho prostoru nezbývalo. Omezil proto plochu vstupního vestibulu.
Monumentalitě budovy byla obětována velikost chodeb, šaten a zejména prostor pro herce a divadelní techniku.
Otevíral Smetana Libuší
V sobotu 11. června 1881 bylo téměř dokončené divadlo otevřeno slavnostním představením Smetanovy opery Libuše na počest návštěvy korunního prince Rudolfa II. a belgické princezny Stefanie.
Požár
V novostavbě se ještě odehrálo dalších 12 představení a divadlo bylo prozatimně uzavřeno, aby se mohly dokončit poslední zbývající práce. Definitivní otevření bylo stanoveno na 11. září 1881. K tomuto definitivnímu otevření nedošlo, neboť 12. srpna, kolem šesté hodiny odpolední, při montáži hromosvodu vypukl neopatrností klempířů na střeše požár, který zničil původní měděnou kopuli hlediště a jeviště divadla. Toť byla tragédie pro národ český. Češi se ale semkli. Stavební odbor Sboru získal sbírkami a dary během pouhých 47 dní milion zlatých a umožnil tak odstranit škody a dokončit stavbu divadelní budovy.
Po požáru byl Josef Zítek vyzván, aby vypracoval projekt budovy. Už během prvních třinácti představení v původní Zítkově stavbě se ukázaly četné provozní závady divadla. I když byl původně požadovaný enormní počet míst snížen ze 2500 na 1800, nemohl se Zítek ubránit komínovému tvaru hlediště ani špatné viditelnosti z 1. a 2. galerie a z krajních lóží ve 3. pořadí. V únoru 1882 předložil Josef Zítek projekt obnovy. Sbor zamítl projekt jako nevyhovující a po ostré kritice tisku Zítek rezignoval.
Divadlo opět stojí a hraje
V polovině listopadu 1883 bylo obnovené divadlo otevřeno národní slavností. Přední český politik František Ladislav Rieger předal prvnímu řediteli Františkovi Adolfu Šubrtovi a hercům divadla před novou premiérou Libuše obnovenou a rozšířenou novostavbu. Známou zajímavostí je i samotná opona, kterou vymaloval výtvarník Vojtěch Hynais. Vévodí jí nápis Národ sobě. V roce 1958 byla připojena experimentální scéna Laterny Magiky.
V současné době na divadelních prknech vystupují přední čeští herci. Jmenujme například Ivu Janžurovou, Miroslava Donutila, Igora Bareše, Borise Hybnera, Jiřího Štěpničku, Bronislava Poloczka, Františka Němce, Aloise Švehlíka, Davida Matáska, Davida Prachaře, Jana Kačera, Jana Hartla, Taťánu Medveckou, Václava Postráneckého, Lubu Skořepovou a další.
………………………………………………………………………………………………………………………
Aktuální pořádané akce:
………………………………………………………………………………………………………………………
Žádné Události………………………………………………………………………………………………………………………
FOTOGALERIE:
………………………………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………………………………
KONTAKT:
………………………………………………………………………………………………………………………
Adresa:
Ostrovní 1,
112 30 Praha 1
GPS: 50°4’52.491″N, 14°24’48.385″E
Spojení:
Tram: 6,9,18,22,53,57,58,59 – Národní divadlo
Bus: 176,510 – Jiráskovo náměstí
Metro: B – Palackého náměstí
E-mail: ntprague@narodni-divadlo.cz
WWW: www.narodni-divadlo.cz
Dopravní spojení:
Vyhledání spojení: klikněte zde
Informace o pražské dopravě: klikněte zde
Informace o pražské hromadné dopravě: klikněte zde
………………………………………………………………………………………………………………………
MAPA:
………………………………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………………………………
KE STAŽENÍ: TURISTICKÝ PRŮVODCE OKOLÍ
………………………………………………………………………………………………………………………
Turistický průvodce Prague City Line - Praha 1 - historické centrum (velikost souboru: 6,8 MiB)
Aktualizováno: 14.10.2018 - Tištěný průvodce ve formátu PDF + nově se SLEVOVÝMI KUPÓNY vás provede historickým centrem Prahy 1. Asi nikde jinde nenajdete takovou koncentraci historických památek a míst, kde na vás dýchá historie a romantika dávno zašlých časů. Málo kde můžete chodit po stejných cestách jako Franz Kafka, Wolfgang Amadeus Mozart, pražský Golem, Jaroslav Hašek nebo klukovská parta z Foglarových Rychlých šípů.
Tourist guide Prague City Line - Area Prague 1 - Old City Centre - english version (velikost souboru: 7,1 MiB)
Updated: 30.10.2018 - Prague 1 still belongs to one of the most attractive parts of the whole Prague. Probably nowhere else you can find such a concentration of historic monuments and places where the history and romance of bygone times are all around you. + DISCOUNT COUPONS
Turistický výlet Prague City Line - Pražské nábřeží (velikost souboru: 6,0 MiB)
Aktualizováno: 6.2.2017 Výlet Vás provede po pražském vltavském nábřeží kolem mnoha významných památek. O zajímavosti zde opravdu nebude nouze a my Vás při procházce po nábřeží upozorníme na poklady v okolí. Věříme, že tento výlet Vás obohatí a spoustu nových informací a příjemných zážitků.
Zajímavé odkazy
Památky Praha 1: - zde
Památky Praha 2: - zde
Památky Praha 3: -zde
Pražský hrad: -zde
Královská cesta: -zde
Staroměstské náměstí: -zde
Karlův most:-zde
Letná: - zde
Židovská Praha: -zde
Petřín: -zde
Kampa: -zde
Vyšehrad: -zde
Pražské zahrady a parky: -zde
Rubrika osobnosti Prahy: - zde
« « Národní divadlo – od základního kamene do současnosti | Františkánská zahrada – příjemná relaxace v srdci Prahy » »
Můžete nám zanechat komentář, nebo odkázat na tento článek pomocí trackbacku.