Palackého most a první historické použití kesonů v Praze

Pha2 - palackého most a okolí015

V pořadí třetí nejstarší pražský kamenný most (po Karlově mostě a Negrelliho viaduktu) a po proudu řeky pátý most přes řeku Vltavu vznikl ze stejného důvodu jako již zmiňovaný most Jiráskův. Tímto důvodem byl bouřlivě se rozvíjející Smíchov na protějším břehu řeky a nutnost jeho spojení s tehdy ještě hustě obydleným centrem Prahy.

Rozcestník: vše o Palackého mostu a Palackého náměstí čtěte zde

 

Praha 2 - Palackého most Stavbě nezabránila ani tehdejší hospodářská krize a dne 13.května 1876 byl položen základní kámen mostu. Stavbou byla pověřena německá společnost Bratři Kleinové, Schmolla a Gärtner, která stavěla dle projektu českého inženýra Josefa Reitnera a Bedřicha Münzbergera (s jeho jménem jsme se již setkali v odstavci věnovaném budově ČVUT na Karlově náměstí).

K výstavbě mostu se vztahuje také jedna technická zajímavost – poprvé v Praze zde bylo použito k založení pilířů mostu metody kesonů. Systém kesonů pracuje na principu stejného tlaku vzduchu v kesonu i ve vodě. Díky této vlastnosti je možné se v kesonu pohybovat bez speciálního skafandru a práce na výkopu probíhají rychleji. Zvon vlastní vahou klesá do stavební jámy a po dosažení potřebné hloubky nebo podloží je vyplněn betonem a tím použit jako nosná část pilíře vznikající stavby.

Praha 2 - Palackého most Kamenný most se sedmi klenbami měří 228,8 m a byl uveden do provozu 22.12.1878. Po uvedení do provozu byly na mostě uloženy koleje pouliční dráhy a osobní automobily zde jezdily pouze po jedné straně a v jednom směru. Vozovka byla široká 7,7 m a chodníky 1,5 m. Palackého most byl sice ve své době nejširším pražským mostem, ale již od počátku se ukázalo, že tato šířka není dostatečná a okamžitě se plánovalo jeho dodatečné jednostranné rozšíření ve směru proti proudu řeky, o čemž svědčí umístění sousoší Františka Palackého v ose tohoto zamýšleného rozšíření. Všechny tyto plány vzaly za své příchodem války.

Jagellonska bytc9_150226_003

TIP - perfektní místo k letnímu pobytu v Praze

Hledáte pro sebe nebo své známé pěkné a levné ubytování v centru Prahy? Ubytujeme Vás od 350,-Kč za osobu / noc ve vlastním apartmánu s kuchyní, koupelnou, samostatným WC a free WIFI (až 40 Mb/s). Vybrat si můžete 2-lůžkové i vícelůžkové apartmány.

» Pokračování »

Vyšehrad - sochy - J.V.Myslbek Přemysl a Libuše Další zajímavostí mostu, které si při jeho pozornější prohlídce snadno všimnete, jsou různé barvy stavebních kamenů celého mostu. Most byl stavěn v duchu národního obrození a byl proto vybudován z kvádrů různého zabarvení kamene v barvách národní trikolory. Modrá žula byla použita na zhlaví pilířů a kvádry klenby, červený pískovec na zdi a bílý mramor pro kuželky na zábradlí mostu. Jako sochařská výzdoba zde byly vytvořeny erby Prahy a českých měst ležících na Vltavě a Labi. Na obou nárožích byly umístěny sousoší Josefa Václava Myslbeka ztělesňující postavy z českých bájí a pověstí. Šlo o sousoší Lumír a Píseň, Přemysl a Libuše, Záboj a Slavoj a Ctirad a Šárka. Tato sousoší zde stála až do 14. února 1945, kdy se na sklonku války nad Prahou objevila skupina amerických letadel s cílem zničit dopravní komunikace sloužící německé armádě. Při tomto náletu byla poničena nejen sochařská výzdoba Palackého mostu, ale byly poničeny i mnohé další stavby Prahy 2. O některých z nich se budeme ještě zmiňovat. Pro ucelení této informace také uvedeme, že američtí piloti při tomto náletu údajně ztratili orientaci a popletli si Prahu s Drážďanami. Naštěstí, pokud se týká poničených soch na Palackého mostě, všechny dnes najdete zrekonstruované ve Vyšehradských sadech.

Praha 2 - Palackého náměstí Palackého náměstí se nachází v místech historické části Prahy 2 zvané staré Podskalí a dnes patří k frekventovaným křižovatkám s důležitým tramvajovým uzlem. Samotná oblast dnešního náměstí začala vznikat po katastrofálních povodních, které zasáhly Prahu v roce 1845. Tehdy hladina Vltavy stoupla o více než 5 metrů oproti svému normálu a způsobila v této části města velké škody. V následujících letech byl proto v těchto místech uměle navýšen terén a vybudovány pevné kamenné zdi s výškou od osmi do jedenácti metrů, které měly pravý břeh Vltavy do budoucna před podobnými událostmi dostatečně ochránit. Nově vzniklé náměstí bylo roku 1896 nazváno po Františku Palackém.

Sousoší Františka Palackého
Monumentální sousoší bylo vytvořeno ve spolupráci sochařů Stanislava Suchardy, Aloise Dryáka a Josefa Mařatky v letech 1898 – 1902. Je umístěno na předmostí k Palackého mostu.

………………………………………………………………………………………………………………………

Aktuální pořádané akce:

………………………………………………………………………………………………………………………

Žádné Události

………………………………………………………………………………………………………………………

FOTOGALERIE:

………………………………………………………………………………………………………………………

………………………………………………………………………………………………………………………

KONTAKT:

………………………………………………………………………………………………………………………

Adresa:

Palackého náměstí
120 00 Praha 2

GPS: 50°4’23.053″N, 14°24’53.574″E
GPS: 50.0730703N, 14.4148817E

Spojení:
Tramvaje číslo: 3, 4, 6, 10, 16, 52, 54 zastávka Palackého náměstí
Autobusy číslo: 176, 510 zastávka Palackého náměstí
Metro trasa B zastávka Palackého náměstí

BEZBARIÉROVOST: ano

………………………………………………………………………………………………………………………

MAPA:

………………………………………………………………………………………………………………………

loading map - please wait...

Palackého most 50.072917, 14.412851 Palackého most V pořadí třetí nejstarší pražský kamenný most (po Karlově mostě a Negrelliho viaduktu) a po proudu řeky pátý most přes řeku Vltavu vznikl ze stejného důvodu jako již zmiňovaný most Jiráskův. Tímto důvodem byl bouřlivě se rozvíjející Smíchov na protějším břehu řeky a nutnost jeho spojení s tehdy ještě hustě obydleným centrem Prahy. http://www.praguecityline.cz/pamatky/palackeho-most-a-okoli

………………………………………………………………………………………………………………………

KE STAŽENÍ: TURISTICKÝ PRŮVODCE OKOLÍ

………………………………………………………………………………………………………………………

Turistický průvodce Prague City Line - Praha 2

  Turistický průvodce Prague City Line - Praha 2 (velikost souboru: 5,3 MiB)

Aktualizování: 8.12.2016 - Tištěný průvodce ve formátu PDF, který vás provede po turisticko-naučné trase Praguecityline Praha 2. Praha 2 je zcela výjimečným místem. Propojuje se zde dávná středověká historie s novodobými urbanistickými počiny sklonku 19.století. Trasa Prahou 2 je značena přímo v ulicích Prahy

Mapa k turistické trase Prague City Line Praha 2

  Mapa k turistické trase Prague City Line Praha 2 (velikost souboru: 1,3 MiB)

Mapa k turistické trase Prague City Line Praha 2 vás provede po krásách Prahy 2, kde se propojuje dávná středověká historie s novodobými urbanistickými počiny sklonku 19.století.

Turistický výlet Prague City Line - Pražské nábřeží

  Turistický výlet Prague City Line - Pražské nábřeží (velikost souboru: 6,0 MiB)

Aktualizováno: 6.2.2017 Výlet Vás provede po pražském vltavském nábřeží kolem mnoha významných památek. O zajímavosti zde opravdu nebude nouze a my Vás při procházce po nábřeží upozorníme na poklady v okolí. Věříme, že tento výlet Vás obohatí a spoustu nových informací a příjemných zážitků.

Zajímavé odkazy

Památky Praha 1: - zde
Památky Praha 2
- zde
Památky Praha 3: -zde
Pražský hrad: -zde
Královská cesta: -zde
Staroměstské náměstí: -zde
Karlův most:-zde
Letná: - zde
Židovská Praha: -zde
Petřín: -zde
Kampa: -zde

Vyšehrad: -zde
Pražské zahrady a parky: -zde 
Rubrika osobnosti Prahy: - zde





Klub-přátel_mala_upoutavka

Pražské muzeum pověstí a strašidel

Vstupte do světa pražských pověstí a setkejte se tváří v tvář s duchy a přízraky staré Prahy! Zveme vás do světa plného humoru, poezie a tajemna prostřednictvím interaktivní expozice, která osloví nejen děti, ale i studenty, dospělé a seniory, stejně jako celé rodiny či školní výpravy.

» Pokračování »



« « Železniční most – rarita a senzace jeho přestavby | Novoměstská radnice a její radniční věž » »

Můžete nám zanechat komentář, nebo odkázat na tento článek pomocí trackbacku.

Zanechat komentář