Prašná brána – představení památky

Pha1_Prasna vez032

Pokud byste dnes na území hlavního města Prahy hledali nejvýznamnější historický vstup do středověké Prahy, stanuli byste patrně před Prašnou bránou. Právě zde projížděly korunovační průvody českých králů, neboť právě tato brána zahajovala Korunovační – Královskou cestu na Pražský hrad, a právě tudy procházela jedna z hlavních středověkých obchodních cest, která vedla například z Kutné Hory.

………………………………………………………………………………………………………………………

Rozcestník: více článků o PRAŠNÉ BRÁNĚ 

………………………………………………………………………………………………………………………

Prašná brána – panoramatická fotografie

Něco málo z historie Prašná brána

Prašná brána vznikla podle projektu stavitelů Václava a později Matěje Rejska. Základní kámen byl položen již roku 1475. Známější z obou stavitelů Matěj Rejsek je také autorem překrásné sochařské výzdoby brány, která neunikne oku každého z nás. Zajímavostí stavby je, že její základy jsou položeny v hloubce neuvěřitelných devíti metrů pod úrovní dnešního terénu. V té době na samém dně hradebního příkopu. K průjezdu branou sloužil hradební most, který však po zasypání příkopu zcela zmizel. V roce 1488 byla stavba ještě nedokončené brány na více než 100 let zastavena, důvodem tehdy byl pravděpodobně fakt, že král přesídlil ze Starého města zpět na Pražský hrad a práce stavitelů se přenesla tam.

Stavební práce pokračují

V roce 1592 byly stavební práce opět obnoveny. Stavbu se tehdy vzal pod patronát tehdejší pražský primátor. V tomto období získala brána zcela nový vchod (původní vstup byl z pavlače) a nové točité schodiště, které je plně používáno i v dnešní době. Pokud byste ale v této době v Praze hledali Prašnou bránu, zcela jistě byste neuspěli, lidé ji tehdy znali pod názvem Nová. Své nynější jméno získala až v osmnáctém století a to díky tomu, že sloužila jako sklad střelného prachu.

obrazek_akce_1

TIP: Akce na tento víkend v Praze

Zajímá vás co dělat, co navštívit, kde se projít, co vidět on-line?

» Pokračování »

Co je zde dnes k vidění? Prašná brána

V době Prusko – Rakouských válek byla brána značně poškozena střelbou. V roce 1817 z ní musela být odstraněna veškerá poničená výzdoba a začalo se s opravami. Proběhlo na ní několik rekonstrukcí. V této době se na pár let mohla pyšnit i hodinami, které ovšem dlouho nevydržely. Výsledkem všech rekonstrukcí je dnešní, i když to na první pohled není patrné,  pseudogotický styl. Můžete zde vidět hvězdnou a síťovou klenbu nebo sochy českých králů. Tváří v tvář se můžete setkat s Jiřím z Poděbrad, Vladislavem II., Přemyslem Otakarem II. a Karlem IV., v jejichž blízkosti spaříte znaky zemí, ve kterých panovali. Nad panovníky poletují andělé a na rohových sloupech pyšně stojí lev, jako symbol české státnosti, se znakem Starého Města. Kromě panovníků jsou zde vyobrazeny čeští patroni a světci, či znaky českých královských měst.

Zajímavosti

Prašná brána je vysoká 65 metrů, vyhlídkový ochoz, ze kterého turisté pohlížejí na Prahu, se nachází ve výšce 44 metrů a dochované točité schodiště má 186 kamenných schodů. Původně byla založena na dně ochranného příkopu a název Prašná získala díky střelnému prachu, který se v bráně skladoval. Kromě soch panovníků a znaků královských měst jsou ve zdech brány zachyceny také lehce erotické motivy, které si můžete prohlédnout ve zdi, sousedící s Obecním domem. Dále si v této stěně můžete prohlédnout menší výklenek, sloužící ve středověku jako prevét (historický záchod). Střecha se šestimetrovými věžičkami obsahuje nápisy, které sem vyryli návštěvníci z celého světa, kdy nejstarší pochází z roku 1821.

Prašnou bránu najdete také na turistické trase a v turistickém průvodci Prague City Line Praha 1.

………………………………………………………………………………………………………………………

Zajímá vás více podrobností? Přečtěte si

………………………………………………………………………………………………………………………

Obrázek Králův dvůr

Králův dvůr - Rezidence českých králů

Nyní se přesuneme v čase do období čtrnáctého století. Do doby, kdy na místě současného Obecního domu na Náměstí republiky v Praze, stávalo honosné sídlo českých králů jménem Králův dvůr (nebo také Královský dvůr). Ze dvora vyjížděly korunovační průvody, vedoucí až na Pražský hrad.

» Pokračování »

Korunovace Vratislava II

Královská cesta a korunovace českých králů

Královská cesta není název žádné pražské ulice a ani ji nenajdeme na žádné mapě. Přesto je často zmiňována v turistických průvodcích a patří mezi ta místa, která jsou lidmi nejhojněji navštěvovaná. Přiblížíme vám dobu, ve které Prahou procházeli královské průvody a lidé oslavovali nového krále, do kterého mnohdy vkládali všechny své naděje.

» Pokračování »

Karel IV. s manzelkou pozdvihuji kriz

Karel IV., český a německý král a římský císař

V temné kobce královského hradu Křivoklát, sedí na úzké pryčně teprve čtyřletý chlapec a po tváři ozářené úzkým paprskem denního světla se mu koulí jedna slza za druhou. Za dveřmi stojí urostlý muž v královské zbroji a zkoumavě chlapce pozoruje zamřížovaným okénkem.

» Pokračování »

 

………………………………………………………………………………………………………………………

Aktuální pořádané akce:

………………………………………………………………………………………………………………………

Žádné Události

Kalendář akcí v Praze

Kalendář akcí v Praze

Nevíte, co s volným časem? S námi vám nejlepší akce v Praze už neutečou! Vyberte si podle svého gusta ...

» Pokračování »

………………………………………………………………………………………………………………………

FOTOGALERIE:

………………………………………………………………………………………………………………………

………………………………………………………………………………………………………………………

KONTAKT:

………………………………………………………………………………………………………………………

Adresa:
Náměstí Republiky 5,
110 00 Praha 1

Otevřeno pro veřejnost – ano

GPS: 50°5’14.102″N, 14°25’39.854″E
GPS:
50.0872506N, 14.4277372E

Kontakt:
Prašná věž patří pod správu Prague City Tourism:
+420 775 400 052
tourinfo@prague.eu
www.praguecitytourism.cz

Více informací o Pražských vežích pod správou Prague City Tourism – klikněte zde

Otevírací doba:
květen–červen: 10–18 hod.
červenec-srpen: 9–21 hod.
září: 10–19 hod.
říjen-listopad: 10–18 hod.

Základní vstupné:
Dospělí:  150,- Kč
Snížené: 100 Kč
Rodinné: 350 Kč

Akce Ranní sleva:

  • 50 % ze vstupného každý den vždy první hodinu po otevření

Držitel karty Lítačka: 135 Kč
Kombinované vstupné: Prašná brána + Novomlýnská vodárenská věž:

  • dospělí: 225 Kč
  • snížené vstupné: 150 Kč
  • rodinné vstupné: 520 Kč

Multi vstupenka „8 objektů v 365 dnech

  • dospělí:  850 Kč
  • snížené vstupné:  600 Kč

10% sleva na vstupné při nákupu eVstupenky on-line

Děti do 5 let mají vstup zdarma. Snížené vstupné je určeno pro děti 6 – 15 let, studenty do 26 let, seniory nad 65 let a osoby se ZTP. Rodinná vstupenka platí pro 2 dospělé a až 4 děti.

Více Informací  o vstupném zde

Spojení:
Tram:  681415265194969192 - Náměstí Republiky
Bus: 207911905907 - Náměstí Republiky
Metro: B - Náměstí Republiky

Dopravní spojení:
Vyhledání spojení: klikněte zde
Informace o pražské dopravě: klikněte zde
Informace o pražské hromadné dopravě: klikněte zde

………………………………………………………………………………………………………………………

MAPA:

………………………………………………………………………………………………………………………

loading map - please wait...

Prašná brána 50.087244, 14.427774 Prašná brána Pokud byste dnes na území hlavního města Prahy hledali nejvýznamnější bránu, stanuli byste přesně pod památkou, kterou vám chceme v tomto článku představit. Adresa: Náměstí Republiky 5, 110 00 Praha 1 GPS: 50°5’14.102″N, 14°25’39.854″E Kontakt: Prašná věž patří pod správu Muzea hlavního města Prahy: 221 012 914 http://www.praguecityline.cz/pamatky/prasna-brana Otevírací doba: listopad–únor: 10–18 hod. březen: 10–20 hod. duben–září: 10–22 hod. říjen: 10–20 hod.

………………………………………………………………………………………………………………………

KE STAŽENÍ: TURISTICKÝ PRŮVODCE OKOLÍ

………………………………………………………………………………………………………………………

Turistický průvodce Prague City Line - Praha 1 - historické centrum

  Turistický průvodce Prague City Line - Praha 1 - historické centrum (velikost souboru: 6,8 MiB)

Aktualizováno: 14.10.2018 - Tištěný průvodce ve formátu PDF + nově se SLEVOVÝMI KUPÓNY vás provede historickým centrem Prahy 1. Asi nikde jinde nenajdete takovou koncentraci historických památek a míst, kde na vás dýchá historie a romantika dávno zašlých časů. Málo kde můžete chodit po stejných cestách jako Franz Kafka, Wolfgang Amadeus Mozart, pražský Golem, Jaroslav Hašek nebo klukovská parta z Foglarových Rychlých šípů.

Tourist guide Prague City Line - Area Prague 1 - Old City Centre - english version

  Tourist guide Prague City Line - Area Prague 1 - Old City Centre - english version (velikost souboru: 7,1 MiB)

Updated: 30.10.2018 - Prague 1 still belongs to one of the most attractive parts of the whole Prague. Probably nowhere else you can find such a concentration of historic monuments and places where the history and romance of bygone times are all around you. + DISCOUNT COUPONS

Reiseführer Prague City Line Prag1 - historisches Zentrum von Prag

  Reiseführer Prague City Line Prag1 - historisches Zentrum von Prag (velikost souboru: 6,4 MiB)

Aktualisiert: 30.10.2018 Enthält RABATT-COUPONS. Ihr habt gerade den Reiseführer für Eure Streifzüge durch Prag den Reiseführer ausgewählt, der Euch durch die schönsten Orte in Prag führt. Durch die Orte, die jeder Tourist als Erster besuchen sollte.

………………………………………………………………………………………………………………………

DALŠÍ ZAJÍMAVÁ MÍSTA A AKCE V OKOLÍ

………………………………………………………………………………………………………………………

Klub-přátel_mala_upoutavka

Pražské muzeum pověstí a strašidel

Vstupte do světa pražských pověstí a setkejte se tváří v tvář s duchy a přízraky staré Prahy! Zveme vás do světa plného humoru, poezie a tajemna prostřednictvím interaktivní expozice, která osloví nejen děti, ale i studenty, dospělé a seniory, stejně jako celé rodiny či školní výpravy.

» Pokračování »

Praha 1 - Obecní dům

Obecní dům - nevídaná stavba tehdejší střední Evropy

Věděli jste, že Obecní dům byl postaven jako reprezentativní stavba nejen po stránce architektonické, ale také technické? Hledali byste v něm 28 výtahů, vzduchotechniku s dálkovým ovládáním nebo první použití linolea u nás ?

» Pokračování »

Petřín - petřínská rozhledna

Pražské věže - rozhlédněte se z výšky

Petřínská rozhledna, Zrcadlové bludiště na Petříně, Svatomikulášská zvonice chrámu sv. Mikuláše na Malé straně, Staroměstská mostecká věž, Malostranská mostecká věž a Prašná brána

» Pokračování »

………………………………………………………………………………………………………………………

ZAJÍMAVÉ ODKAZY

………………………………………………………………………………………………………………………

Památky Praha 1:- zde
Památky Praha 2
- zde
Památky Praha 3: -zde
Pražský hrad: -zde
Královská cesta: -zde
Staroměstské náměstí: -zde
Karlův most:-zde
Letná: - zde
Židovská Praha: -zde
Petřín: -zde
Kampa: -zde

Vyšehrad: -zde
Pražské zahrady a parky: -zde 
Rubrika osobnosti Prahy: - zde

« « Petřín – Kostel svatého Vavřince, kaple Božího hrobu a Kalvárie | Strahovský klášter – nejstarší premonstrátský klášter v Čechách » »

Můžete nám zanechat komentář, nebo odkázat na tento článek pomocí trackbacku.

Zanechat komentář