Staroměstský orloj – historie

Praha 1 - Orloj

Jedno z nejtajemnějších míst Prahy, které denně přitahuje tisíce turistů je orloj na Staroměstské radnici. Čím je orloj tak výjimečný?  Proč, když diváci shlédnou malé představení apoštolů a lakomec zatřese svým měšcem, začnou nadšeně tleskat ?  Je orloj obyčejný hodinářský stroj anebo má v sobě i něco jiného ? Pojďme si orloj představit a podívat se na jeho historii:

 Rozcestník: vše o Staroměstské radnici čtěte zde

 

Představení orloje pha1-orloj001
Podle některých badatelů je možné si všimnout, že je orloj rozdělen do čtyř pomyslných pater.  Dávní alchymisté a astrologové věřili, že je vesmír složen ze čtyř živlů: země, voda, vzduch a oheň. Tyto živly jsou znázorněny i na rozvržení orloje. Země – vstupní dvířka orlojníka, voda – kalendářní deska, vzduch – astroláb a nakonec oheň -   apoštolové a kohout. Opravdu orloj znázorňuje vesmír – kosmos?  Těžko dnes odhadovat. Pojďme si raději podívat na jeho dlouhou a pohnutou historii

Počátky vzniku
Roku 1402 byly na věž Staroměstské radnice umístěny nejprve klasické hodiny a o několik let později byl do věže usazen velký zvon. První písemná zmínka o pražském orloji pochází ze dne 14. října roku 1410. Podlé této písemnosti orloj sestavil hodinář Mikuláš z Kadaně, který jej vytvořil za pomoci výpočtů tehdejšího nejlepšího pražského matematika a astronoma, Jana Šindela. Do podoby, v jaké orloj známe dnes, jej uvedl až později mistr Jan Hanuš a Jan Táborský. Důležité je zmínit sochařskou výzdobu orloje    kterou vyhotovila dílna známého stavitele Petra Parléře. Ostatní sochařská výzdoba pochází z doby pozdější.

Staroměstský orloj Staroměstské náměstí - Orloj - Kalendářní deska

Vraťme se, ale zpět do roku 1410. Z tohoto roku totiž pochází nejstarší část orloje, mechanický hodinový stroj a astronomický číselník. Jan jsme již uvedli, vytvořil je hodinář Mikuláš z Kadaně. Dlouhá léta se, ale historici domnívali, že byl orloj vytvořen až v roce 1490 hodinářem Janem Růžem, který je spíše znám pod jménem Mistr Hanuš. Ten však Staroměstský orloj nesestrojil, ale pouze jej spravoval v letech 1475 – 1497. Během těchto let provedl na orloji rozsáhlé úpravy. Po smrti Mistra Hanuše převzal správu nad orlojem hodinář Jakub, kterého Hanuš ještě za svého života s chodem přístroje seznámil. Po jeho smrti se orlojníkem stal Václav Zvůnek, ale ten svůj úkol zcela svědomitě neplnil a tak byl posléze správcem ustanoven Jan Táborský, který zde provedl také několik úprav.

Rekonstrukce orloje Staroměstské náměstí - Orloj - Apoštolové
Opravován byl orloj za dobu své existence několikrát. Dokonce se také stalo, že se mnohokrát zcela zastavil. V osmnáctém století lidé o časoměrný stroj zcela ztratili zájem a tak upadl v zapomnění a začal chátrat. Dokonce se díky jeho dezolátnímu stavu uvažovalo o prodeji do starého železa. Avšak díky Antonínu Strnadovi, profesorovi Univerzity Karlovy, byl následně orloj opraven. Podařilo se mu totiž přesvědčit vedení Prahy k rekonstrukci této významné historické památky. Opravu Staroměstského orloje provedl hodinář Šimon Landsperger v letech 1787 – 1791. O několik let později byl orloj doplněn o sošky apoštolů a po další rekonstrukci, která se uskutečnila v letech 1865 – 1866 měl orloj svého ozvučeného kohouta a také zcela obnovené veškeré astronomické funkce orloje. Další poničení postihlo Staroměstský orloj na konci II světové války během bojů při Pražském povstání v roce 1945. V důsledku požáru celé radnice došlo i rozsáhlému poškození zařízení. Oheň zasáhl nejen celou dřevěnou konstrukci, ale především celý mechanismus a sochy apoštolů. Díky neuvěřitelné práci bratrů Veseckých byl orloj v roce 1948 opraven a opět plně funkční, a je tomu tak dodnes.

………………………………………………………………………………………………………………………

KE STAŽENÍ: TURISTICKÝ PRŮVODCE OKOLÍ

………………………………………………………………………………………………………………………

Turistický průvodce Prague City Line - Praha 1 - historické centrum

  Turistický průvodce Prague City Line - Praha 1 - historické centrum (velikost souboru: 6,8 MiB)

Aktualizováno: 14.10.2018 - Tištěný průvodce ve formátu PDF + nově se SLEVOVÝMI KUPÓNY vás provede historickým centrem Prahy 1. Asi nikde jinde nenajdete takovou koncentraci historických památek a míst, kde na vás dýchá historie a romantika dávno zašlých časů. Málo kde můžete chodit po stejných cestách jako Franz Kafka, Wolfgang Amadeus Mozart, pražský Golem, Jaroslav Hašek nebo klukovská parta z Foglarových Rychlých šípů.

Tourist guide Prague City Line - Area Prague 1 - Old City Centre - english version

  Tourist guide Prague City Line - Area Prague 1 - Old City Centre - english version (velikost souboru: 7,1 MiB)

Updated: 30.10.2018 - Prague 1 still belongs to one of the most attractive parts of the whole Prague. Probably nowhere else you can find such a concentration of historic monuments and places where the history and romance of bygone times are all around you. + DISCOUNT COUPONS

………………………………………………………………………………………………………………………

Aktuální pořádané akce:

………………………………………………………………………………………………………………………

Žádné Události

………………………………………………………………………………………………………………………

Fotogalerie:

………………………………………………………………………………………………………………………

………………………………………………………………………………………………………………………

Adresa a kontakt

………………………………………………………………………………………………………………………

Staroměstská radnice
Staroměstské náměstí 1/3
110 00 Praha 1

GPS: 50.0870669N, 14.4204475E
GPS: 50°5’13.441″N, 14°25’13.611″E

Kontakt:
Provozovatelem Staroměstské radnice je Pražská informační služba – Prague City Tourism
Tel: 236 002 629
Mobil: 775 400 052
E-mail: staromestskaradnice@prague.eu – rezervace prohlídek
Web: http://www.staromestskaradnicepraha.cz/
Facebook: https://www.facebook.com/staromestskaradnice/

………………………………………………………………………………………………………………………

Dopravní spojení městskou hromadnou dopravou

………………………………………………………………………………………………………………………
Metro trasa A –  stanice Staroměstská (odtud ulicí Kaprova)
Autobus č.: 194 – zastávka Staroměstské náměstí
Tramvaje: č. 1, 2, 17, 18, 25,  noční linky 91, 93, 96- zastávka  Staroměstská (odtud ulicí Kaprova)
Autobusy č.: 194, 207  – zastávka  Staroměstská (odtud ulicí Kaprova)

………………………………………………………………………………………………………………………

MAPA:

………………………………………………………………………………………………………………………

loading map - please wait...

Staroměstská radnice 50.086871, 14.420188 Staroměstská radnice Každý den spěchá tisíce turistů k budově, která je již po staletí dominantou celého náměstí.  Ano jedná se o Staroměstskou radnici se slavným orlojem. Adresa: Staroměstské náměstí 3, 4/1,  Praha 1 – Staré Město, 110 00 GPS: 50°5’13.571″N, 14°25’14.397″E Otevírací doba: Pondělí 11:00 – 18:00 Úterý – Neděle 9:00 – 18:00

………………………………………………………………………………………………………………………

Popis hromadné dopravy v Praze:

………………………………………………………………………………………………………………………

Vyhledání spojení: klikněte zde
Informace o pražské dopravě: klikněte zde
Informace o pražské hromadné dopravě: klikněte zde

Našli jste v článku chybu ?  Napište nám do komentáře pod článkem a nebo na email: info@praguecityline.cz. Děkujeme

Zajímavé odkazy – čtěte také
P
amátky Praha 1: - zde
Památky Praha 2
: - zde
Památky Praha 3: -zde
Pražský hrad: -zde
Královská cesta: -zde
Židovská Praha: -zde
Petřín: -zde
Staroměstské náměstí: -zde
Pražská muzea: -zde
Stromovka a výstaviště:-zde
Rubrika osobnosti Prahy: - zde





Klub-přátel_mala_upoutavka

Pražské muzeum pověstí a strašidel

Vstupte do světa pražských pověstí a setkejte se tváří v tvář s duchy a přízraky staré Prahy! Zveme vás do světa plného humoru, poezie a tajemna prostřednictvím interaktivní expozice, která osloví nejen děti, ale i studenty, dospělé a seniory, stejně jako celé rodiny či školní výpravy.

» Pokračování »



« « Dům U Kamenného stolu | Dům U Zlatého jednorožce » »

Můžete nám zanechat komentář, nebo odkázat na tento článek pomocí trackbacku.

1 reakce u článku “Staroměstský orloj – historie”

  1. Tomas napsal:

    Díky za info. Jinak existuje i webkamera Staroměstský orloj. V noci je to s viditelností horší ale přes den tam můžete pozorovat turisty :)

Zanechat komentář