Vstupte do světa pražských pověstí a setkejte se tváří v tvář s duchy a přízraky staré Prahy! Zveme vás do světa plného humoru, poezie a tajemna prostřednictvím interaktivní expozice, která osloví nejen děti, ale i studenty, dospělé a seniory, stejně jako celé rodiny či školní výpravy.
Staroměstský orloj – co se skrývá uvnitř
Staroměstský orloj funguje za pomocí množství ozubených kol a koleček, které svými pohyby uvádějí do chodu jednotlivé přístroje a zařízení. Tyto části společně vytvářejí technické centrum orloje, na kterém závisí celé jeho fungování. Nyní se s důmyslným systémem seznámíme.
Jak celé zařízení funguje
Poté, co byl Staroměstský orloj sestrojen, poháněl jej pouze jeden jediný stroj. Ten v šestnáctém století poháněl kromě astronomického ciferníku, také kalendářní desku. Postupem času docházelo k modernizaci a celkovému zdokonalování mechaniky, díky kterému je v současné době orloj složen z několika menších stojů a strojků, které společně utváří nedílný celek. Každý z nich zaujímá určitou funkci a ovládá příslušnou část orloje. Staroměstský orloj tvoří: stroj hlavní, stroj čtyřiadvacetníku, stroj bicí, měsíce, stroj pro pohyb apoštolů, kalendářní stroj a v neposlední části také Božkův chronometr. Jednotlivé stroje jsou vzájemně propojeny, ačkoli funkce každého z nich je zcela individuální.
Pohled do srdce orloje
Nejdůležitější částí celé mechanické části je stroj hlavní, na který jsou připojena ostatní zařízení. Společně se strojem ukazovacím byl původně poháněn osmdesáti kilogramovým závažím. Původní zařízení však bylo v roce 1866 nahrazeno mechanickým Brožkovým chronometrem. Tím došlo k zpřesnění funkce orloje. Hlavní částí stroje jsou tři ozubená kola, která slouží pro pohyb Slunce, Měsíce a zvířetníku. Sluneční kolo se otočí za jeden den kolem své osy. Za rok potom Slunce oběhne všechna znamení zvířetníku, a podle toho se určí, v jakém znamení zvěrokruhu se daný den v roce nachází.
Nezbytnou součástí pro chod orloje je čtyřiadvacetník. Jedná se o mechanizmus, který slouží k otáčení vnějšího, staročeského ciferníku. Ciferník má po obvodu umístěno čtyřiadvacet gotických číslic takovým způsobem, aby mohlo dojít k odečítání staročeského času, ve kterém den začíná západem Slunce. Tyto číslice se používaly především v období vlády Karla IV. Ale o nich v dalším článku.
Ústrojí orloje
Důležitými součástmi orloje je dále bicí a zvonící stroj. Tato zařízení svým pohybem zajistí, aby Staroměstský orloj odbíjel přesný čas. Proto vede od stroje množství táhel, kterými je v pravý čas ovládán nejen zvon, ale také cimbál. Táhly, která vedou od ramene bicí páky bicího stroje, odbíjí cimbál přesné hodiny. K úderům dochází každou celou hodinu poté, co se uzavřou dvířka s postavami apoštolů.
Pro zobrazování Měsíce a všech jeho fází, slouží na Staroměstském orloji stroj Měsíce. Měsíc je zde znárodněn malou koulí, která obsahuje jak tmavou, tak světlou polokoulí. Fáze měsíce tak na orloji vznikají díky natáčení těchto polokoulí.
Oživení apoštolů
Další mechanizmus, se kterým se nyní seznámíme, slouží k tomu, aby byly do pohybuuvedeny sošky apoštolů. Tento stroj se spouští zcela automaticky každou celou hodinu. Apoštolové jsou umístěni na malých vozících, které jsou za pomoci stoje taženy kupředu. Pohyby soch zajišťuje pružina, díky které postavy například vrtí hlavou, žehnají rukou, a podobně. S tímto strojem je také spojeno otevírání okenic a pohyb soch na vnější straně orloje, kterými jsou například Smrtka nebo Lakomec. Kromě zmíněných postaviček je tímto zařízením ovládán také pohyb kohouta.
………………………………………………………………………………………………………………………
KE STAŽENÍ: TURISTICKÝ PRŮVODCE OKOLÍ
………………………………………………………………………………………………………………………
Turistický průvodce Prague City Line - Praha 1 - historické centrum (velikost souboru: 6,8 MiB) Aktualizováno: 14.10.2018 - Tištěný průvodce ve formátu PDF + nově se SLEVOVÝMI KUPÓNY vás provede historickým centrem Prahy 1. Asi nikde jinde nenajdete takovou koncentraci historických památek a míst, kde na vás dýchá historie a romantika dávno zašlých časů. Málo kde můžete chodit po stejných cestách jako Franz Kafka, Wolfgang Amadeus Mozart, pražský Golem, Jaroslav Hašek nebo klukovská parta z Foglarových Rychlých šípů.
Tourist guide Prague City Line - Area Prague 1 - Old City Centre - english version (velikost souboru: 7,1 MiB) Updated: 30.10.2018 - Prague 1 still belongs to one of the most attractive parts of the whole Prague. Probably nowhere else you can find such a concentration of historic monuments and places where the history and romance of bygone times are all around you.
+ DISCOUNT COUPONS
………………………………………………………………………………………………………………………
Aktuální pořádané akce:
………………………………………………………………………………………………………………………
Žádné Události
………………………………………………………………………………………………………………………
Fotogalerie:
………………………………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………………………………
Adresa a kontakt
………………………………………………………………………………………………………………………
Staroměstská radnice
Staroměstské náměstí 1/3
110 00 Praha 1
GPS: 50.0870669N, 14.4204475E
GPS: 50°5’13.441″N, 14°25’13.611″E
Kontakt:
Provozovatelem Staroměstské radnice je Pražská informační služba – Prague City Tourism
Tel: 236 002 629
Mobil: 775 400 052
E-mail: staromestskaradnice@prague.eu – rezervace prohlídek
Web: http://www.staromestskaradnicepraha.cz/
Facebook: https://www.facebook.com/staromestskaradnice/
………………………………………………………………………………………………………………………
Dopravní spojení městskou hromadnou dopravou
………………………………………………………………………………………………………………………
Metro trasa A – stanice Staroměstská (odtud ulicí Kaprova)
Autobus č.: 194 – zastávka Staroměstské náměstí
Tramvaje: č. 1, 2, 17, 18, 25, noční linky 91, 93, 96- zastávka Staroměstská (odtud ulicí Kaprova)
Autobusy č.: 194, 207 – zastávka Staroměstská (odtud ulicí Kaprova)
………………………………………………………………………………………………………………………
MAPA:
………………………………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………………………………
Popis hromadné dopravy v Praze:
………………………………………………………………………………………………………………………
Vyhledání spojení: klikněte zde
Informace o pražské dopravě: klikněte zde
Informace o pražské hromadné dopravě: klikněte zde
Našli jste v článku chybu ? Napište nám do komentáře pod článkem a nebo na email: info@praguecityline.cz. Děkujeme
Zajímavé odkazy – čtěte také
Památky Praha 1: - zde
Památky Praha 2: - zde
Památky Praha 3: -zde
Pražský hrad: -zde
Královská cesta: -zde
Židovská Praha: -zde
Petřín: -zde
Staroměstské náměstí: -zde
Pražská muzea: -zde
Stromovka a výstaviště:-zde
Rubrika osobnosti Prahy: - zde
« « Staroměstské náměstí – novodobé události | Kostel sv. Mikuláše renovovali vojáci » »
Můžete nám zanechat komentář, nebo odkázat na tento článek pomocí trackbacku.