Vstupte do světa pražských pověstí a setkejte se tváří v tvář s duchy a přízraky staré Prahy! Zveme vás do světa plného humoru, poezie a tajemna prostřednictvím interaktivní expozice, která osloví nejen děti, ale i studenty, dospělé a seniory, stejně jako celé rodiny či školní výpravy.
Staroměstský orloj – astronomický ciferník
Pochopení veškerých funkcí Staroměstského orloje je velmi složité. Za pomoci mnoha jeho částí, ukazatelů a symbolů je možné zjistit nejen čas, ale například také aktuální znamení zvěrokruhu, postavení Slunce či Měsíce a mnoho dalších informací. Abyste se ve Staroměstském orloji lépe vyznali, naučíme vás některé z jeho funkcí rozeznat.
Seznámení s orlojem
Ta část orloje, kterou si máme možnost prohlédnout ze Staroměstského náměstí, je část astronomická. Ta představuje model sluneční soustavy, který je poháněn za pomoci hodinového stroje orloje, který jsme popsali v předešlém článku. Celý ciferník tak pohání hlavní stroj, za pomoci dalších dílčích mechanismů. Díky třem hlavním ozubeným kolům jsou do pohybu uvedeny tři hlavní ukazatele, které ukazují sluneční a hvězdný čas a také znázorňují pohyb Měsíce. Jistě si na ciferníku povšimnete malého zlatého Slunce, díky kterému dostáváme přesný údaj o tom, v jaké poloze se Slunce právě nachází. Polohu Měsíce naopak ukazuje malá kulička. Oba tyto ukazatele přesně zachycují aktuální polohu Slunce i Měsíce po obloze.
Astronomický ciferník
Nyní si popíšeme, z čeho je celý ciferník složen. Základní a největší částí je velký nepohyblivý kruh. Modrá středová část představuje glóbus, jehož severní pól je však umístěn namísto nahoře, v dolní části, která má tmavou barvu. Tyto barvy jsou důležité pro určení dne a noci, kdy přes den se symbol Slunce pohybuje nahoře, a v noci dole v části tmavé. Pro upřesnění části dne jsou zde umístěny latinské nápisy, označující svítání, soumrak, ale také západ a východ Slunce.
Číslice na obvodu ciferníku
Důležitou roli na ciferníku sehrávají také malé zlaté římské číslice, umístěné na okraji modrého kruhu. Ty utvářejí ciferník běžného čtyřiadvacetihodinového dne. Sluneční čas ukazuje malá, pozlacená ručička, pohybující se po obvodu ciferníku. Pokud vám bude připadat čas na orloji nepřesný, neděste se. Je to způsobeno tím, že orloj ukazuje přesný středoevropský čas, který se od našeho místního předchází o více než dvě minuty.
Kromě číslic římských, obsahuje orloj také pozlacené číslice gotické, které jsou umístěny kolem celého ciferníku v nejvzdálenější části od středu orloje. Tyto číslice slouží k odečítání původního, staročeského času. Funguje to tak, že zlatá ručička ukazuje, kolik hodin je v současnosti na čtyřiadvaceníku. Nutno podotknout, že staročeský den začínal západem Slunce. Staročeský čas tedy neudává místní čas, ale celkový počet hodin, které uplynuly od posledního západu Slunce.
Slunce, Měsíc, Zvířetník
Tyto předměty představují důležité ukazatele, které podávají informaci o tom, kde na tato vesmírná tělesa právě nacházejí. Symbol Slunce oběhne celý ciferník za čtyřiadvacet hodin, a zvířetník za jeden rok. Díky malému zlatému sluníčku na orloji, můžeme s přesností určovat například: den, noc, úsvit či soumrak. Dále také polohu Slunce nad obzorem, přibližné kalendářní datum, znamení zvěrokruhu a mnoho dalších důležitých informací. Kromě postavení Slunce můžeme pomocí Staroměstského orloje pozorovat také postavení Měsíce. Díky tmavé s světlé straně Měsíce, můžeme určovat, v jaké fázi se hvězda právě nachází. Menší kruh uvnitř ciferníku, kolem kterého symbol Slunce a Měsíce obíhají, představujíce znamení zvěrokruhu. Ta ukazují za pomoci symbolu Slunce aktuální znamení. Slunce tak za jeden rok uběhne celou dráhu po obvodu zvířetníku.
………………………………………………………………………………………………………………………
KE STAŽENÍ: TURISTICKÝ PRŮVODCE OKOLÍ
………………………………………………………………………………………………………………………
Turistický průvodce Prague City Line - Praha 1 - historické centrum (velikost souboru: 6,8 MiB) Aktualizováno: 14.10.2018 - Tištěný průvodce ve formátu PDF + nově se SLEVOVÝMI KUPÓNY vás provede historickým centrem Prahy 1. Asi nikde jinde nenajdete takovou koncentraci historických památek a míst, kde na vás dýchá historie a romantika dávno zašlých časů. Málo kde můžete chodit po stejných cestách jako Franz Kafka, Wolfgang Amadeus Mozart, pražský Golem, Jaroslav Hašek nebo klukovská parta z Foglarových Rychlých šípů.
Tourist guide Prague City Line - Area Prague 1 - Old City Centre - english version (velikost souboru: 7,1 MiB) Updated: 30.10.2018 - Prague 1 still belongs to one of the most attractive parts of the whole Prague. Probably nowhere else you can find such a concentration of historic monuments and places where the history and romance of bygone times are all around you.
+ DISCOUNT COUPONS
………………………………………………………………………………………………………………………
Aktuální pořádané akce:
………………………………………………………………………………………………………………………
Žádné Události
………………………………………………………………………………………………………………………
Fotogalerie:
………………………………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………………………………
Adresa a kontakt
………………………………………………………………………………………………………………………
Staroměstská radnice
Staroměstské náměstí 1/3
110 00 Praha 1
GPS: 50.0870669N, 14.4204475E
GPS: 50°5’13.441″N, 14°25’13.611″E
Kontakt:
Provozovatelem Staroměstské radnice je Pražská informační služba – Prague City Tourism
Tel: 236 002 629
Mobil: 775 400 052
E-mail: staromestskaradnice@prague.eu – rezervace prohlídek
Web: http://www.staromestskaradnicepraha.cz/
Facebook: https://www.facebook.com/staromestskaradnice/
………………………………………………………………………………………………………………………
Dopravní spojení městskou hromadnou dopravou
………………………………………………………………………………………………………………………
Metro trasa A – stanice Staroměstská (odtud ulicí Kaprova)
Autobus č.: 194 – zastávka Staroměstské náměstí
Tramvaje: č. 1, 2, 17, 18, 25, noční linky 91, 93, 96- zastávka Staroměstská (odtud ulicí Kaprova)
Autobusy č.: 194, 207 – zastávka Staroměstská (odtud ulicí Kaprova)
………………………………………………………………………………………………………………………
MAPA:
………………………………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………………………………
Popis hromadné dopravy v Praze:
………………………………………………………………………………………………………………………
Vyhledání spojení: klikněte zde
Informace o pražské dopravě: klikněte zde
Informace o pražské hromadné dopravě: klikněte zde
Našli jste v článku chybu ? Napište nám do komentáře pod článkem a nebo na email: info@praguecityline.cz. Děkujeme
Zajímavé odkazy – čtěte také
Památky Praha 1: - zde
Památky Praha 2: - zde
Památky Praha 3: -zde
Pražský hrad: -zde
Královská cesta: -zde
Židovská Praha: -zde
Petřín: -zde
Staroměstské náměstí: -zde
Pražská muzea: -zde
Stromovka a výstaviště:-zde
Rubrika osobnosti Prahy: - zde
« « Sochy a postavy na Staroměstském orloji | Dům U Kamenného zvonu – nejcennější středověký měšťanský dům v Praze » »
Můžete nám zanechat komentář, nebo odkázat na tento článek pomocí trackbacku.
Uvádíte: „Staročeský čas tedy neudává místní čas, ale celkový počet hodin, které uplynuly od posledního západu Slunce.“
To poněkud postrádá smysl. Staročeský čas je pravý místní sluneční čas počítaný od západu Slunce. Z času SEČ je odvozen se zohledněním lokality, časové rovnice a doby západu Slunce.
Píšete také: „Díky tmavé s světlé straně Měsíce, můžeme určovat, v jaké fázi se hvězda právě nachází.“ Měsíc ovšem hvězda není.
Děkujeme Vám za připomínky, jsou pro nás velmi užitečné. Snažíme se, aby naše články byly co možná nejlépe připravené. Vaše připomínky zasíláme našemu redaktorovi, který článek připravoval k posouzení a případné úpravě.