Václavské náměstí – od minulosti po současnost

Pha1 - Vaclavske namesti110525_001

,,Kde se sejdeme? Co takhle na Václaváku u koně?“ Takto zní velmi často věta, kterou můžete slyšet z úst místních obyvatel. Právě Václavské náměstí patří mezi pražany nejvyhledávanější kulturní, ale také nákupní centra. Je to místo, kde mnozí z nás vyhledávají odpočinek ve stínu historických památek či luxusních restaurací a butiků. Tak tedy sraz u koně a jdeme na to.

Rozcestník: vše o Václavském  náměstí více čtěte zde

Co by vás mohlo zajímat? Václavské náměstí a pomník svatého Václava
Bulvár o délce šest set dvaaosmdesát metrů a šířce šedesáti metrů patří mezi turisty nejvyhledávanějšími cíly. Na horní straně je ohraničen Národním muzeem a na straně dolní Můstkem. Poznejme tedy dějiště mnoha demonstrací, oslav a jiných historických událostí.  Po obou stranách náměstí naleznete nejen množství značkových obchodů, ale také mnoho restaurací, hotelů, cestovních kanceláří, bank a jiných institucí. Vše, na co si jen vzpomenete, maté možnost koupit právě zde. Ať už se jedná o suvenýry, či luxusní módní doplňky či šperky.

Václavské náměstí Historie náměstí s patronem české země:
Můžete jej znát pod původním názvem Koňský trh. Od roku 1848 byl název změněn na Svatováclavské náměstí. Původně zde stával jezdecký pomník sv. Václava, který byl v roce 1879 přemístěn do Štulcových sadů na Vyšehradě. Později zde v roce 1913 byla umístěna Myslbekova jezdecká socha sv. Václava. Ta se nachází před budovu Národního muzea. Sv. Václav je zde vyobrazen společně s dalšími českými patrony, jako je svatá Ludmila, svatá Anežka, svatý Prokop a svatý Vojtěch. A právě toto sousoší se stalo symbolem české státnosti. Povšimněte si nápisu na podstavci, na kterém stojí: „Svatý Václave, vévodo české země, kníže náš, nedej zahynouti nám ni budoucím.“

Nelehký historický úděl: Svatý Václav na Václavském náměstí
Při založení Nového Města Karlem IV. v roce 1348 vznikla řada otevřených prostranství, která byla určena pro trhy. Jedním z nich byl i náš Koňský trh. Náměstí v té době končilo u horních novoměstských hradeb. V těchto místech stávala Koňská brána, zbořená spolu s pražskými hradbami roku 1875. Na místě této brány vnikla v letech 1885 až 1890 budova Národního muzea. V říjnu 1918 byl u pomníku svatého Václava vyhlášen vznik Československa listinou, kterou přečetl Alois Jirásek, proto je před sousoším vytesáno datum 28.10.1918.

Po přestavbě právě v roce 1927 zde vznikla nová parkovací místa pro osobní automobily a také střední pás uprostřed náměstí. V době první československé republiky se Václavské náměstí také stalo prvním místem republice, kde byla nainstalovaná světelná signalizace. Během okupace za 2. světové války používali nacisté náměstí k masovým demonstracím. Při země vojsky Varšavské smlouvy v roce 1968 kulomety na sovětských tancích ostřelovaly z náměstí Národní muzeum, protože si mysleli, že se jedná o  Československý rozhlas.

Rozcestníky všech památek: ZDE

V 80. letech minulého století se Václavské náměstí stalo dějištěm četných vystoupení proti komunistickému režimu. Procesy vygradovaly v listopadu 1989, kdy se zde konaly demonstrace, které čítaly více než 100 000 lidí.

V současné době se zde nacházejí hotely, kanceláře, obchody, směnárny, obchody se suvenýry a rychlá občerstvení a mnoho zajímavých památek.

Lucie Niebauerová


………………………………………………………………………………………………………………………

Aktuální pořádané akce:

………………………………………………………………………………………………………………………

………………………………………………………………………………………………………………………

FOTOGALERIE:

………………………………………………………………………………………………………………………

………………………………………………………………………………………………………………………

KONTAKT:

………………………………………………………………………………………………………………………

Adresa:
Václavské náměstí
Praha 1

Dopravní spojení
Metro linka A,C  -  Muzeum
Linka  A – Můstek
Linka B – Můstek
Tram: číslo  11 – Muzem
Tram: čísla 3,9,14,24 – Václavské náměstí
Noční linky tramvaje  51,52,54,55,56,58 – Václavské náměstí

Dopravní spojení:
Vyhledání spojení: klikněte zde
Informace o pražské dopravě: klikněte zde
Informace o pražské hromadné dopravě: klikněte zde

………………………………………………………………………………………………………………………

MAPA:

………………………………………………………………………………………………………………………

loading map - please wait...

Nová budova Národního muzea: 50.079961, 14.431808

………………………………………………………………………………………………………………………

KE STAŽENÍ: TURISTICKÝ PRŮVODCE OKOLÍ

………………………………………………………………………………………………………………………

Turistický průvodce Prague City Line - Praha 1 - historické centrum

  Turistický průvodce Prague City Line - Praha 1 - historické centrum (velikost souboru: 6,8 MiB)

Aktualizováno: 14.10.2018 - Tištěný průvodce ve formátu PDF + nově se SLEVOVÝMI KUPÓNY vás provede historickým centrem Prahy 1. Asi nikde jinde nenajdete takovou koncentraci historických památek a míst, kde na vás dýchá historie a romantika dávno zašlých časů. Málo kde můžete chodit po stejných cestách jako Franz Kafka, Wolfgang Amadeus Mozart, pražský Golem, Jaroslav Hašek nebo klukovská parta z Foglarových Rychlých šípů.

Tourist guide Prague City Line - Area Prague 1 - Old City Centre - english version

  Tourist guide Prague City Line - Area Prague 1 - Old City Centre - english version (velikost souboru: 7,1 MiB)

Updated: 30.10.2018 - Prague 1 still belongs to one of the most attractive parts of the whole Prague. Probably nowhere else you can find such a concentration of historic monuments and places where the history and romance of bygone times are all around you. + DISCOUNT COUPONS

Zajímavé odkazy

Památky Praha 1: - zde
Památky Praha 2
- zde
Památky Praha 3: -zde
Pražský hrad: -zde
Královská cesta: -zde
Staroměstské náměstí: -zde
Karlův most:-zde
Letná: - zde
Židovská Praha: -zde
Petřín: -zde
Kampa: -zde

Vyšehrad: -zde
Pražské zahrady a parky: -zde 
Rubrika osobnosti Prahy: - zde





Klub-přátel_mala_upoutavka

Pražské muzeum pověstí a strašidel

Vstupte do světa pražských pověstí a setkejte se tváří v tvář s duchy a přízraky staré Prahy! Zveme vás do světa plného humoru, poezie a tajemna prostřednictvím interaktivní expozice, která osloví nejen děti, ale i studenty, dospělé a seniory, stejně jako celé rodiny či školní výpravy.

» Pokračování »



« « Kostel svatého Bartoloměje na Starém Městě v Praze | Stavovské divadlo s duchem W. A. Mozarta » »

Můžete nám zanechat komentář, nebo odkázat na tento článek pomocí trackbacku.

1 reakce u článku “Václavské náměstí – od minulosti po současnost”

  1. petra napsal:

    Ten článek má velkou pravdu – na Václaváku u koně byl v jednu dobu mé nejčastější místo srazů s kamarády:-)

Zanechat komentář