Vstupte do světa pražských pověstí a setkejte se tváří v tvář s duchy a přízraky staré Prahy! Zveme vás do světa plného humoru, poezie a tajemna prostřednictvím interaktivní expozice, která osloví nejen děti, ale i studenty, dospělé a seniory, stejně jako celé rodiny či školní výpravy.
Veletržní palác – tajemství a zajímavosti
Zajímalo by vás, co se v minulosti odehrávalo za zdmi Veletržního paláce. Věděli jste, že zde již byla vystavena Slovanská epopej a že právě Veletržní palác sloužil za války jako jedno ze shromaždišť Židů ke transportům do koncentračních táborů? To vše a mnohá další tajemství vám nyní prozradíme.
Rozcestník: vše o Veletržním paláci čtěte zde
Slovanská epopej poprvé vystavena veřejnosti
Na podzim roku 1928 odhalil Veletržní palác, u příležitosti svého slavnostního otevření, svou první veletržní expozici. Spolu s ní mohli návštěvníci paláce poprvé na vlastní oči spatřit dnes již proslulou Slovanskou epopej od Alfonse Muchy. Kdo mohl tehdy tušit, že se epopej do paláce za mnoho let opět navrátí.
Když do kina, tak do podzemí
Jen pramálo z vás ví, že bylo v podzemních prostorách Veletržního paláce v dobách první republiky vybudováno kino. Spolu s ním vznikla v přízemí paláce restaurace a v šestém patře kavárna s vyhlídkou.
Z Veletržního paláce vedla přímá cesta do koncentračních táborů
Neblahý osud postihl Veletržní palác v době II. Světové války, kdy budova namísto výstav, začala sloužit k nacistických účelům. V časech okupace byl Veletržní palác využíván nacisty jako shromaždiště židovských obyvatel, kteří byli odkud následně transportováni do koncentračního tábora Terezín. Transporty odjížděli z nedalekého vlakového nádraží Praha – Bubny.
Veletržní palác hořel šest dní
Požár zaznamenala strážkyně objektu při pravidelné pochůzce. Bylo to ve středu 14. srpna 1974 ve 21:00 hodin. Oheň se začal velmi rychle šířit po celé budově a přivolaní hasiči jej nebyli schopni zvládnout. Po několika vyčerpávajících hodinách hašení bylo nasazeno vodní dělo s výkonem 5 000 litrů vody za minutu, které se snažilo zkrotit divoké plameny vodu z Vltavy. Do Prahy byli svoláváni i hasiči ze Středočeského kraje. Požár byl zlikvidován až 20. srpna 1974 v 7,00 hodin, tedy po dlouhých šesti dnech. Vyvstaly otázky, co se shořelou budovou. Nakonec Veletržní palác jen o vlásek unikl demolici a došlo k jeho rekonstrukci.
Expozice, výstavy a akce Veletržního paláce
- 2.1.2013 - 31.12.2025: Stálá expozice umění 20. a 21. století
Adresa:
Dukelských hrdinů 47,
170 00 Praha 7 – Holešovice
GPS: 50°6’3.860″N, 14°25’58.032″E
GPS: 50.1010722N, 14.4327867E
Kontakty:
(+420) 224 301 122
vzdelavani@ngprague.cz
http://www.ngprague.cz
Vstupné:
Základní:250,-Kč
Snížené: 150,-Kč
Více informací o vstupném – klikněte zde
Bezbariérovost: Ano
Dopravní spojení městskou hromadnou dopravou:
tram. 6, 17 – zastávka Veletržní palác
tram:1, 6, 8, 12, 17, 25, 26 - zastávka Strossmayerovo nám
metro trasa C stanice Vltavská a dále tram. do stanice Strossmayerovo náměstí a dále do ulice Dukelských hrdinůV okolí Veletržního paláce jsou modré zóny. Zaparkovat lze v boční ulici Heřmanova, kde je oranžová zóna s placeným stáním.
Popis hromadné dopravy v Praze
Vyhledání spojení: klikněte zde
Informace o pražské dopravě: klikněte zde
Informace o pražské hromadné dopravě: klikněte zde
Našli jste v článku chybu ? Napište nám do komentáře pod článkem a nebo na email: info@praguecityline.cz. Děkujeme
Zajímavé odkazy – čtěte také
Památky Praha 1: - zde
Památky Praha 2: - zde
Památky Praha 3: -zde
Pražský hrad: -zde
Královská cesta: -zde
Židovská Praha: -zde
Petřín: -zde
Staroměstské náměstí: -zde
Pražská muzea: -zde
Stromovka a výstaviště:-zde
Rubrika osobnosti Prahy: - zde
« « Rudolfova štola – „aby zvěř měla čerstvou vodu“ | Veletržní palác – základní informace » »
You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.
Popis historie této stavby má jednu vadu. Zde nebylo shromaždiště pro židovské transporty do nacistických lágrů, to bylo přes ulici v jiných výstavních prostorách – dnes tam stojí Parkhotel. Říkalo se tomu také radiotrh, podle komodity, jež tam byla vystavována. Šlo o stavbu víceméně pouze dřevěnou. Vlastní Veletržní palác, na jehož stránce jsme, tedy palác Pražských vzorkových veletrhů, sloužil téměř stále jen obchodním účelům. Poválečné tzv. výsadní společnosti, tedy státní podniky zahraničního obchodu (jako první zde byl PZO Kovo), si po požáru paláce rychle pořizovaly nová sídla – Koospol v Šárce, Investa ve Vršovicích, Kovo u Libeňského mostu, Centrotex na náměstí Hrdinů, Motokov na pankrácké pláni.