Vstupte do světa pražských pověstí a setkejte se tváří v tvář s duchy a přízraky staré Prahy! Zveme vás do světa plného humoru, poezie a tajemna prostřednictvím interaktivní expozice, která osloví nejen děti, ale i studenty, dospělé a seniory, stejně jako celé rodiny či školní výpravy.
Veletržní palác – základní informace
Představme si chloubu funkcionalistické architektury a úložiště vzácných pokladů nejvýznamnějších českých, ale i zahraničních umělců od 20. století po současnost. Veletržní palác představuje především výstavní prostor Národní galerie v Praze, ve kterém svá díla vystavují opravdoví velikáni s velkým V, Muchovu Slovanskou epopej nevyjímaje.
Rozcestník: vše o Veletržním paláci čtěte zde
Vznik stavby, která neměla ve světě obdoby
Stavba Veletržního paláce, jež v současnosti patří mezi dominantní holešovické budovy, byla započata v roce 1925. Palác byl stavěn dle návrhu architektů Josefa Fuchse a Oldřicha Tyla. Stavební práce ustaly o tři roky později, a vznikl jedinečný funkcionalistický komplex, který neměl v té době ve světě obdoby. Vystavěn byl, jak je již z názvu patrné, pro pořádání veletrhů a nejrůznějších výstav. Palác má celkem šest podlaží. V levém křídle budovy byla vybudována přízemní dvorana, která byla určená k převážení a manipulaci s rozměrným exponáty. Palác se mohl pyšnit i prosklenou velkou dvoranou, která díky výstavním ochozům prostupovala všemi patry pravého křídla.
Tajemná minulost, na kterou se nezapomíná
K výstavním účelům sloužil palác až do II. Světové války. Po válce se stal sídlem několika společností, které se za socialismu zabývali zahraničním obchodem. Sídlil zde kupříkladu Tuzex či společnost Strojimport. Tragédie se odehrála v roce 1974, kdy budovu Veletržního paláce zachvátil obrovský požár. Následovaly nákladné a zdlouhavé stavební práce, díky kterým byla budova zcela zrekonstruována a může opět sloužit v výstavním účelům.
Expozice, výstavy a akce Veletržního paláce
Národní galerie
Od roku 1976 patří Veletržní palác Národní galerii v Praze, která jej využívá jako jeden z výstavních objektů. V současné době je v paláci umístěna stálá expozice uměleckých děl 20. a 21. století, čítající na 2 000 vzácných exponátů.
Adresa:
Dukelských hrdinů 47,
170 00 Praha 7 – Holešovice
GPS: 50°6’3.860″N, 14°25’58.032″E
GPS: 50.1010722N, 14.4327867E
Kontakty:
(+420) 224 301 122
vzdelavani@ngprague.cz
http://www.ngprague.cz
Vstupné:
Základní:250,-Kč
Snížené: 150,-Kč
Více informací o vstupném – klikněte zde
Bezbariérovost: Ano
Dopravní spojení městskou hromadnou dopravou:
tram. 6, 17 – zastávka Veletržní palác
tram:1, 6, 8, 12, 17, 25, 26 - zastávka Strossmayerovo nám
metro trasa C stanice Vltavská a dále tram. do stanice Strossmayerovo náměstí a dále do ulice Dukelských hrdinůV okolí Veletržního paláce jsou modré zóny. Zaparkovat lze v boční ulici Heřmanova, kde je oranžová zóna s placeným stáním.
Popis hromadné dopravy v Praze
Vyhledání spojení: klikněte zde
Informace o pražské dopravě: klikněte zde
Informace o pražské hromadné dopravě: klikněte zde
Našli jste v článku chybu ? Napište nám do komentáře pod článkem a nebo na email: info@praguecityline.cz. Děkujeme
Zajímavé odkazy – čtěte také
Památky Praha 1: - zde
Památky Praha 2: - zde
Památky Praha 3: -zde
Pražský hrad: -zde
Královská cesta: -zde
Židovská Praha: -zde
Petřín: -zde
Staroměstské náměstí: -zde
Pražská muzea: -zde
Stromovka a výstaviště:-zde
Rubrika osobnosti Prahy: - zde
« « Veletržní palác – tajemství a zajímavosti | Národní galerie – základní popis » »
Můžete nám zanechat komentář, nebo odkázat na tento článek pomocí trackbacku.