Vyšehrad – od napoleonských válek po současnost

Vyšehradský hřbitov - Slavín

Po napoleonských válkách se celá Evropa a i České království (v té době již přes 200 let součástí Rakouského císařství) ponořilo do klidnějších časů.  A jaký to mělo dopad na Vyšehrad?

Vše o Vyšehradu najdete zde

Dolní neboli Cihelná brána Vyšehrad - Cihelná brána  a Táborská silnice
A roku 1841 se započalo se stavbou Dolní brány, která měla nahradit málu funkční Jeruzalémskou bránu.  Již v době její stavby byla odborníky považována za vojensky zastaralou. Více než vojenský měla tato brána účel komunikační.  Díky této bráně byla komunikace skrz Vyšehrad chráněna nahoře Táborskou branou a dole branou Cihelnou.

Poslední vojenská stavba
V době budování Cihelné brány  je také vybudována  bašta  sv. Václava nad Vltavským nábřežím. Tato stavba je poslední ryze vojenskou stavbou na Vyšehradě. Vojenským zaměřením této stavby bylo kontrolovat pohyb po řece.   Dnes tuto baštu najdete v místech letní scény.

Konec 19. Století a doba Národního obrození
V druhé polovině 19 století začíná být Vyšehrad již využíván obyvatelstvem a role vojenská již pomalu zaniká. Lidé si plně uvědomují historický a zejména národní význam této památky. Barokní kapitulní chrám je přestavěn na chrám novogotický a tím je výrazně změněno panorama celé pevnosti. Největší pozornost je věnována vyšehradskému hřbitovu a později věhlasnému Slavínu. Z vyšehradského hřbitova se stává posmrtný háj pro významné a zasloužilé osobnosti.   Z Vyšehradu se stává místo národní hrdosti.

Doba první republiky Vyšehrad - barokní pevnost - zbrojnice
Po konci I. Světové války vzniká samostatná Československá republika. Mladý stát věnuje velkou pozornost památkám a  Vyšehrad nestojí stranou pozornosti.  Hlavní památky pevnosti jsou ošetřeny a obnoveny. Vznikají nové parky a Vyšehrad se stává vyhledávaným místem k procházkám a výletům.

Neblahou skutečností je, že v roce 1927  vojenskou zbrojnici zachvátil požár a tato budova do základů vyhořela.  Můžeme hovořit o štěstí, že se tento požár nerozšířil na celý areál. Vyšehrad tím  opět ztratil velkou a významnou památku, která dotvářela celý půdorys pevnosti.

II. světová válka
Druhá  světová válka neměla na Vyšehrad téměř žádný  vliv. Jedinou událostí je bombardování Prahy, kdy si spojenečtí piloti spletli Prahu s Drážďany. Naštěstí toto bombardování  zde nenadělalo větší škody.

Od roku 1948 – do Sametové revoluce Vyšehrad - cesta na hradbách
Tato doba by se dala shrnout do slova – nezájem. Teprve v roce 1962 byl Vyšehrad prohlášen národní kulturní památkou a v roce 1970 začíná šest let trvající papírová příprava na dlouhodobé rekonstrukce. Rozpočet byl, ale malý a při tehdejší kvalitě a tempu  to bylo na desetiletí. Opraveny byly zejména gotické skvosty.

Od sametové revoluce po současnost
V roce 1989 je rokem, kdy se celý národ zbavuje totalitního režimu.  Národní hrdost se opět probouzí a to má vliv na veškeré kulturní a historické památky.   Začínají se investovat nemalé peníze do obnovy a opravy Vyšehradu. Lidé mohou sledovat, jakým tempem pokračuje oprava  celého opevnění pevnosti.  Je odkryto a zpřístupněno nejstarší gotické sklepení ve kterém je výstava o historii této lokality. Všechny památky dostávají novou příjemnou tvář a z Vyšehradu se opět stává místo zájmu Pražanů a turistů.

Jagellonska bytc9_150226_003

TIP - perfektní místo k letnímu pobytu v Praze

Hledáte pro sebe nebo své známé pěkné a levné ubytování v centru Prahy? Ubytujeme Vás od 350,-Kč za osobu / noc ve vlastním apartmánu s kuchyní, koupelnou, samostatným WC a free WIFI (až 40 Mb/s). Vybrat si můžete 2-lůžkové i vícelůžkové apartmány.

» Pokračování »

………………………………………………………………………………………………………………………

Aktuální pořádané akce:

………………………………………………………………………………………………………………………

………………………………………………………………………………………………………………………

FOTOGALERIE:

………………………………………………………………………………………………………………………


………………………………………………………………………………………………………………………

KONTAKT:

………………………………………………………………………………………………………………………

Adresa:
Národní kulturní památka Vyšehrad
V Pevnosti 159/5b
Praha 2    128 00

Dopravní spojení městskou hromadnou dopravou:
Metro trasa C -  stanice Vyšehrad
Tramvaj číslo  7, 8, 24 - stanice  Albertov
Tramvaj číslo 3,7,17,16 - stanice Výtoň.

………………………………………………………………………………………………………………………

MAPA:

………………………………………………………………………………………………………………………

loading map - please wait...

Brána Špička 50.062167, 14.423225 Brána Špička Za vyšehradskými tunely směrem k pevnosti se nacházejí zbytky kdysi stavebního skvostu. Stávala zde totiž  mohutná brána Špička s devíti věžičkami.  Dnes zde najdeme pouze zbytky původní věže a v nich útulnou kavárničku s krbem. http://www.praguecityline.cz/prazske-pamatky/vysehrad-brana-spicka

………………………………………………………………………………………………………………………

KE STAŽENÍ: TURISTICKÝ PRŮVODCE OKOLÍ

………………………………………………………………………………………………………………………

Turistický průvodce Prague City Line - Praha 2

  Turistický průvodce Prague City Line - Praha 2 (velikost souboru: 5,3 MiB)

Aktualizování: 8.12.2016 - Tištěný průvodce ve formátu PDF, který vás provede po turisticko-naučné trase Praguecityline Praha 2. Praha 2 je zcela výjimečným místem. Propojuje se zde dávná středověká historie s novodobými urbanistickými počiny sklonku 19.století. Trasa Prahou 2 je značena přímo v ulicích Prahy

Mapa k turistické trase Prague City Line Praha 2

  Mapa k turistické trase Prague City Line Praha 2 (velikost souboru: 1,3 MiB)

Mapa k turistické trase Prague City Line Praha 2 vás provede po krásách Prahy 2, kde se propojuje dávná středověká historie s novodobými urbanistickými počiny sklonku 19.století.

Turistický průvodce Prague City Line - Praha 2 ( english version)

  Turistický průvodce Prague City Line - Praha 2 ( english version) (velikost souboru: 15,1 MiB)

Aktualizováno: 5.1.2016 - In the guide will find a map. The map shows tourist route. This route we recommend as the best way through Prague 2, you will see all the most important. In the map are marked stops at major sights, the description in the text guide.

Popis hromadné dopravy v Praze
Vyhledání spojení: klikněte zde
Informace o pražské dopravě: klikněte zde
Informace o pražské hromadné dopravě: klikněte zde

Našli jste v článku chybu ?  Napište nám do komentáře pod článkem a nebo na email: info@praguecityline.cz. Děkujeme

Zajímavé odkazy – čtěte také
P
amátky Praha 1: - zde
Památky Praha 2
: - zde
Památky Praha 3: -zde
Pražský hrad: -zde
Královská cesta: -zde
Židovská Praha: -zde
Petřín: -zde
Staroměstské náměstí: -zde
Pražská muzea: -zde
Stromovka a výstaviště:-zde
Rubrika osobnosti Prahy: - zde





Klub-přátel_mala_upoutavka

Pražské muzeum pověstí a strašidel

Vstupte do světa pražských pověstí a setkejte se tváří v tvář s duchy a přízraky staré Prahy! Zveme vás do světa plného humoru, poezie a tajemna prostřednictvím interaktivní expozice, která osloví nejen děti, ale i studenty, dospělé a seniory, stejně jako celé rodiny či školní výpravy.

» Pokračování »



 

« « Vyšehrad – Leopoldova brána | Vyšehrad – dům Popelky Biliánové a Jedličkův ústav. » »

Můžete nám zanechat komentář, nebo odkázat na tento článek pomocí trackbacku.

Zanechat komentář