Bezbariérová trasa Českou republikou: Královské věnné město Hradec Králové
Hradec Králové je považován za jednu z nejkrásnějších českých metropolí. Historie tohoto města sahá až k roku 1225, a díky tomu je Hradec jedním z nejstarších měst v Čechách. Během svého dlouhého vývoje získal mnoho tváří, býval věnným městem českých královen i baštou husitského odboje, sídlem církevní protireformace i významným kulturním střediskem doby obrození. Jeho stoleté působení v roli vojenské pevnosti skončilo bitvou u Chlumu v roce 1866.Naše trasa zde nezahrnuje přímo historické centrum města, ale jeho okraj. Budeme se zde věnovat nábřeží a okolí hradecké Filharmonie. Tato trasa vás jistě potěší a uvidíte, že není nutné vždy cestovat přímo centrem mezi domy, abyste strávili pěkný den. Tato procházka je také variabilnější, můžete si zde zvolit konečnou trasu sami.
POPIS ZÁKLADNÍCH ÚDAJŮ O TRASE
- Začátek trasy: Náměstí osvoboditelů – parkoviště
- Konec trasy: Náměstí osvoboditelů – parkoviště
- Délka trasy: 5 km
- Čas jízdy: 50 min
- Zaměření: poznávací – historické – přírodovědné – sportovní
- Obtížnost: lehká pro elektrický vozík, střední pro mechanický vozík
Naši procházku zahájíte na parkovišti na náměstí Osvoboditelů, kde jsou vyhrazená parkovací stání pro imobilní osoby. Poté se vydáte Eliščiným nábřežím proti proudu řeky Labe, po chvíli dojedete k budově Filharmonie Hradce Králové. Filharmonie patří k novodobější historii města, byla založena v roce 1978 pod názvem Operní orchestr města Hradec Králové. Dnes je pro své bohaté zkušenosti s prováděním velkých oratorních děl světové hudební literatury vyhledávaným profesionálním partnerem pro domácí a především zahraniční sborová tělesa. Pokud byste se zde rozhodli, že navštívíte jeden z jejích koncertů, nevstoupíte do budovy hlavním vchodem, kde je plno schodů, ale použijete vchod na levé straně budovy, kde je brána z nájezdem pro vozíčkáře. Pro větší pohodlí cesty je vhodné se nejprve telefonicky ohlásit na recepci Filharmonie, odkud vám přijdou ochotně pomoci. Bezbariérový prostor pro vozíky je pak přímo u hlediště. V budově Filharmonie najdete i bezbariérové WC. Restaurace a vinárna jsou bohužel pro vozíčkáře nepřístupné.
Od budovy Filharmonie můžete pokračovat opět proti proudu řeky k budově městského Aquacentra Městské lázně. Zde můžete strávit pár chvil sportovním vyžitím a zaplavat si. Pro vstup do aquacentra musíte objet budovu z levé strany, až dojedete ke vstupu do plaveckého bazénu. Ke vstupu využijete nájezdovou rampu hned vedle schodů. Dveře jsou zde s automatickým otevíráním. Do cody vám pak pomůže speciálně upravená prošina.
…………………………………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………………………………
Od aquacentra se vrátíte zpět podél řeky k Tyršovu mostu, který přejedete a hned za ním sjedete po asfaltové cestě přímo k vodě. Na mostě a kolem něj jsou vydlážděné chodníky s bezproblémovými nájezdy a sjezdy. Podél řeky vede rovná asfaltová trasa, kterou můžete jet libovolně daleko městem, užíváte si přírody kolem řeky, labutí, které jsou zde přímo u vás, prostě idylka. V letních měsících je na těchto místech navážen písek a je zde vytvořena umělá pláž, na které je moc příjemně. Na této trase od řeky vyjedeme na další most – Pražský, přejedete ho opět na druhou stranu řeky a po Eliščině nábřeží se vrátíte zpět směrem k náměstí Osvoboditelů.
……….celá trasa včetně detailního popisu terénu je ke stažení v PDF formátu zde
Trasa je součástí publikace PRAGUE CITY LINE – CESTUJEME BEZ BARIÉR PO ČECHÁCH, celá publikace ke stažení v PDF formátu zde
Objednání tištěné publikace PRAGUE CITY LINE – CESTUJEME BEZ BARIÉR PO ČECHÁCH – zdarma – zde
« « Muzeum Antonína Dvořáka – Michnův letohrádek | Velikonoce – význam a pranostiky » »
Můžete nám zanechat komentář, nebo odkázat na tento článek pomocí trackbacku.