Bezbariérová trasa Prahou:Z Pohořelce na Pražský hrad a do Chotkových sadů

Titulní stránka trasy BEZBARIÉROVÁ TRASA - Z POHOŘELCE NA PRAŽSKÝ HRAD A DO CHOTKOVÝCH SADŮ

Malovanka – Hradčanské náměstí – Pražský hrad – Královská zahrada – Chotkovy sady – Hradčanská

Tato vycházka se z hlediska náročnosti bude rozdělovat do dvou částí. První, která se z větší části věnuje oblasti Hradčan a Pražského hradu bude patřit k těm náročnějším a druhá polovina, kdy budeme projíždět Královskou zahradou a Chotkovými sady je naopak lehčí a odpočinková. Celá trasa je ale koncipována tak, aby vedla v obtížnějších úsecích z kopce, tak aby bylo možné její terénní nerovnosti snáze překonat.

POPIS ZÁKLADNÍCH ÚDAJŮ O TRASE
Začátek trasy: Autobusová zastávka linky 2 7, Malovanka
Konec trasy: Autobusová zastávka bezbariérové linky č. , Hradčanská
délka trasy: 3 km
Čas jízdy: 1 hod 45 min
Zaměření: poznávací − historické, přírodovědné
Obtížnost: náročná pro mechanický vozík, střední náročnost pro elektrický vozík
Cenová hladina: do 200,- Kč

Od autobusové zastávky Malovanka, kde jsme ukončili naši předchozí trasu, se vydáme zpět ke Strahovskému klášteru na Pohořelec a po levém chodníku pokračujeme až na Loretánské náměstí. Zde si prohlédneme Černínský palác a Loretu. Když budeme mít štěstí, uslyšíme i slavnou zvonkohru. Cestou z Pohořelce se snažíme držet na chodnících, kde je dlažba z malých kostek na rozdíl od silničních kočičích hlav. Elektrické vozíky zde můžou mít malé problémy z úzkými chodníky.

Černínský palác byl postaven šlechtickým rodem Černínů jako monumentální soupeř Pražskému hradu. Dnes je tato 50 metrů dlouhá budova nevýznačnější barokní stavbou pražské světské architektury. Rozsáhlost a monumentalita této stavby tak z jedné strany budila obdiv a podporovala význačné postavení rodu Černínů v monarchii, a z druhé strany způsobovala Černínům problémy s vysokými finančními náklady na jeho údržbu a opravy. Tato stavba rod Černínů nakonec opravdu finančně zruinovala. V roce 85 prodal zchudlý rod Černínů palác státu a na krátký čas zde byla zřízena kasárna. Po vzniku Československé republiky v roce 9 8 byl palác znovu zrestaurován a začal sloužit pro potřeby úřadu Ministerstva zahraničních věcí, které zde sídlí dodnes. V roce 948 z oken tohoto paláce vypadl tehdejší ministr zahraničí Jan Masaryk, okolnosti jeho smrti jsou dodnes nevyjasněné.

…………………………………………………………………………………………………………………………

Vše o pražských památkách

…………………………………………………………………………………………………………………………

Loreta neboli Svatá chýše je drobná stavba uprostřed dnešního areálu. Podle legendy byla chýše, v níž bydlela v Nazaretu Panna Marie s Ježíškem, přenesena anděly do Itálie, odkud se tradice stavění svatých chýší rozšířila do celého světa. Pražská Loreta byla postavena v první polovině 7. století K. I. Dientzenhoferem. Zvenčí je vyzdobena reliéfy s výjevy ze života Panny Marie, starozákonních světců a legendou o přenesení loretánské chýše z Nazaretu. Ještě se zde v krátkosti zmíníme o loretánské zvonkohře. Tato známá zvonkohra je složena z 27 zvonů se škálou o rozsahu 2,5 oktávy. Zvonkohra se dá použít několika způsoby, ale nejčastěji uslyšíte znít mariánskou píseň Tisíckrát pozdravujeme Tebe..…….celá trasa včetně detailního popisu terénu je ke stažení v PDF formátu zde

Trasa  je součástí publikace PRAGUE CITY LINE – PRAHOU BEZ BARIÉR, celá publikace ke stažení v PDF formátu zde

Objednání tištěné publikace PRAGUE CITY LINE – PRAHOU BEZ BARIÉRzdarma – zde

« « Karel Škréta – Významný barokní malíř | Národní technické muzeum » »

Můžete nám zanechat komentář, nebo odkázat na tento článek pomocí trackbacku.

Zanechat komentář