Bezbariérová trasa Prahou:Z Pohořelce na Pražský hrad a do Chotkových sadů
Malovanka – Hradčanské náměstí – Pražský hrad – Královská zahrada – Chotkovy sady – Hradčanská
Tato vycházka se z hlediska náročnosti bude rozdělovat do dvou částí. První, která se z větší části věnuje oblasti Hradčan a Pražského hradu bude patřit k těm náročnějším a druhá polovina, kdy budeme projíždět Královskou zahradou a Chotkovými sady je naopak lehčí a odpočinková. Celá trasa je ale koncipována tak, aby vedla v obtížnějších úsecích z kopce, tak aby bylo možné její terénní nerovnosti snáze překonat.
POPIS ZÁKLADNÍCH ÚDAJŮ O TRASE
• Začátek trasy: Autobusová zastávka linky 2 7, Malovanka
• Konec trasy: Autobusová zastávka bezbariérové linky č. , Hradčanská
• délka trasy: 3 km
• Čas jízdy: 1 hod 45 min
• Zaměření: poznávací − historické, přírodovědné
• Obtížnost: náročná pro mechanický vozík, střední náročnost pro elektrický vozík
• Cenová hladina: do 200,- Kč
Od autobusové zastávky Malovanka, kde jsme ukončili naši předchozí trasu, se vydáme zpět ke Strahovskému klášteru na Pohořelec a po levém chodníku pokračujeme až na Loretánské náměstí. Zde si prohlédneme Černínský palác a Loretu. Když budeme mít štěstí, uslyšíme i slavnou zvonkohru. Cestou z Pohořelce se snažíme držet na chodnících, kde je dlažba z malých kostek na rozdíl od silničních kočičích hlav. Elektrické vozíky zde můžou mít malé problémy z úzkými chodníky.
Černínský palác byl postaven šlechtickým rodem Černínů jako monumentální soupeř Pražskému hradu. Dnes je tato 50 metrů dlouhá budova nevýznačnější barokní stavbou pražské světské architektury. Rozsáhlost a monumentalita této stavby tak z jedné strany budila obdiv a podporovala význačné postavení rodu Černínů v monarchii, a z druhé strany způsobovala Černínům problémy s vysokými finančními náklady na jeho údržbu a opravy. Tato stavba rod Černínů nakonec opravdu finančně zruinovala. V roce 85 prodal zchudlý rod Černínů palác státu a na krátký čas zde byla zřízena kasárna. Po vzniku Československé republiky v roce 9 8 byl palác znovu zrestaurován a začal sloužit pro potřeby úřadu Ministerstva zahraničních věcí, které zde sídlí dodnes. V roce 948 z oken tohoto paláce vypadl tehdejší ministr zahraničí Jan Masaryk, okolnosti jeho smrti jsou dodnes nevyjasněné.
…………………………………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………………………………
Loreta neboli Svatá chýše je drobná stavba uprostřed dnešního areálu. Podle legendy byla chýše, v níž bydlela v Nazaretu Panna Marie s Ježíškem, přenesena anděly do Itálie, odkud se tradice stavění svatých chýší rozšířila do celého světa. Pražská Loreta byla postavena v první polovině 7. století K. I. Dientzenhoferem. Zvenčí je vyzdobena reliéfy s výjevy ze života Panny Marie, starozákonních světců a legendou o přenesení loretánské chýše z Nazaretu. Ještě se zde v krátkosti zmíníme o loretánské zvonkohře. Tato známá zvonkohra je složena z 27 zvonů se škálou o rozsahu 2,5 oktávy. Zvonkohra se dá použít několika způsoby, ale nejčastěji uslyšíte znít mariánskou píseň Tisíckrát pozdravujeme Tebe..…….celá trasa včetně detailního popisu terénu je ke stažení v PDF formátu zde
Trasa je součástí publikace PRAGUE CITY LINE – PRAHOU BEZ BARIÉR, celá publikace ke stažení v PDF formátu zde
Objednání tištěné publikace PRAGUE CITY LINE – PRAHOU BEZ BARIÉR – zdarma – zde
« « Karel Škréta – Významný barokní malíř | Národní technické muzeum » »
Můžete nám zanechat komentář, nebo odkázat na tento článek pomocí trackbacku.