Vstupte do světa pražských pověstí a setkejte se tváří v tvář s duchy a přízraky staré Prahy! Zveme vás do světa plného humoru, poezie a tajemna prostřednictvím interaktivní expozice, která osloví nejen děti, ale i studenty, dospělé a seniory, stejně jako celé rodiny či školní výpravy.
Stavovské divadlo s duchem W. A. Mozarta
Stavovské divadlo je považováno za nejkrásnější klasicistní budovu v Praze. Jeho historie je spjata s významnými evropskými i českými skladateli, virtuozy i s českým národním obrozením. Jako první pražskou samostatnou divadelní budovu ho nechal na své náklady a se svolením císaře Josefa II. v letech 1781 – 1783 postavit osvícenecký hrabě František Nostic.
Rozcestník: Stavovské divadlo
Stavovské divadlo – panoramatická fotografie
Divadlo bylo možná symbolicky vystavěno na místě, kde si dříve studenti blízké Karlovy Univerzity přivydělávali na živobytí krátkými hereckými výstupy. Architektem byl Antonín Haffenecker. Divadlo je postaveno na obdélném půdorysu, je zdobeno korintskými sloupy s podjezdem pro kočáry v přízemí. Po velkém požáru vídenského Okružního divadla v 80.letech 19 století, při kterém zemřeli téměř všichni návštěvníci tohoto divadla, vyšlo v Rakousku-Uhersku nařízení o zvýšení bezpečnosti divadelních budov. Tehdy muselo být také Stavovské divadlo zásadně přestavěno. Architektem Wolfem zde byly vybudovány nouzové východy, rozšířeny schodiště, přistavěny balkony, takže budova mohla být vyprázdněna během pěti minut. Poslední přestavba divadla byla uskutečněna v roce 1920, kdy se divadlo stalo součástí scény Národního divadla.
Stavovské divadlo je známé především jako oblíbená scéna W. A. Mozarta. Mozart zde několikrát koncertoval, zažil zde první veřejný úspěch své opery Figarova svatba, jejíž premiéra ve Vídni propadla. Dne 28. 10. 1787 zde měla premiéru Mozartova opera, která už byla složena speciálně pro Prahu a o níž se říká, že její poslední party Mozart psal noc před premiérou, Don Giovanni a sám Mozart ji dirigoval u klavíru orchestru. Nedlouho na to zde měla premiéru další Mozartova opera La Clamenza di Tito, složená k příležitosti korunovace Leopolda II. českým králem.
V roce 1834 zde také měla premiéru jedna z prvních ryze českých divadelních komedií Fidlovačka, ve které poprvé zazněla píseň Kde domov můj, dnes česká národní hymna.
………………………………………………………………………………………………………………………
Aktuální pořádané akce:
………………………………………………………………………………………………………………………
Žádné Události………………………………………………………………………………………………………………………
FOTOGALERIE:
………………………………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………………………………
KONTAKT:
………………………………………………………………………………………………………………………
Adresa:
Ovocný trh 579/6,
Praha 1 – Staré Město
GPS: 50°5’9.19″N, 14°25’25.09″E
Spojení:
Metro – A, B – Můstek – odtud ulicí Na Příkopě, poté první odbočka vlevo ulice Havířská
………………………………………………………………………………………………………………………
MAPA:
………………………………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………………………………
KE STAŽENÍ: TURISTICKÝ PRŮVODCE OKOLÍ
………………………………………………………………………………………………………………………
Turistický průvodce Prague City Line - Praha 1 - historické centrum (velikost souboru: 6,8 MiB)
Aktualizováno: 14.10.2018 - Tištěný průvodce ve formátu PDF + nově se SLEVOVÝMI KUPÓNY vás provede historickým centrem Prahy 1. Asi nikde jinde nenajdete takovou koncentraci historických památek a míst, kde na vás dýchá historie a romantika dávno zašlých časů. Málo kde můžete chodit po stejných cestách jako Franz Kafka, Wolfgang Amadeus Mozart, pražský Golem, Jaroslav Hašek nebo klukovská parta z Foglarových Rychlých šípů.
Tourist guide Prague City Line - Area Prague 1 - Old City Centre - english version (velikost souboru: 7,1 MiB)
Updated: 30.10.2018 - Prague 1 still belongs to one of the most attractive parts of the whole Prague. Probably nowhere else you can find such a concentration of historic monuments and places where the history and romance of bygone times are all around you. + DISCOUNT COUPONS
Zajímavé odkazy
Památky Praha 1: - zde
Památky Praha 2: - zde
Památky Praha 3: -zde
Pražský hrad: -zde
Královská cesta: -zde
Staroměstské náměstí: -zde
Karlův most:-zde
Letná: - zde
Židovská Praha: -zde
Petřín: -zde
Kampa: -zde
Vyšehrad: -zde
Pražské zahrady a parky: -zde
Rubrika osobnosti Prahy: - zde
« « Václavské náměstí – od minulosti po současnost | Kostel svatého Havla » »
Můžete nám zanechat komentář, nebo odkázat na tento článek pomocí trackbacku.